El Cerrahisinde En Çok Sorulan Sorular?

El Cerrahisinde En Çok Sorulan Sorular?

27 Mart 2019 01:13

Fazla Parmaklara Ne Zaman Müdahale Edilmeli?

Yeni doğanlarda fazla, eksik, yapışık parmak gibi sorunlar sık görülebiliyor ve çocukların ellerini kullanmasını zorlaştırabiliyor. Doğuştan ellerinde fazla parmak olan bebeklerin fazla parmağı zamanla yanındaki parmakların da gelişimini engellediği için en geç 2 yaşına kadar müdahale edilmesi doğru olacaktır.

El Tümorleri Tehlikeli Midir?

Eli oluşturan tüm anatomik yapılardan kaynaklı, tümöral oluşumlar ortaya çıkabilir. Birçoğu zararsız olup, tedavi gerektirmezler. Zararsız, masum görünen bazıları ise tehlikeli tümörlere dönüşebilirler. Bu yüzden el tümörlerini ihmal etmemeniz önerimizdir.

El Operasyonları Sonrasında Fizik Tedavi Çok Önemli

Ameliyat sonrasında materyaller çıkartılır, alçı ve ateller alınır. Daha sonra iyi bir fizyoterapi ekibinin elin fonksiyonlarını kazandırmak için ciddi bir çalışma sürdürmesi gerekir.

Tenisçi Dirseği Belirtileri Nelerdir?

Tenisçi dirseği hastalığının ilk belirtisi yavaş başlayan ve gittikçe artan dirsek ağrısıdır. Basit bir rahatsızlık gibi görünse de yaşam kalitesini düşüren ve kişiyi gündelik işlerini yapmaktan alıkoyan tenisçi dirseği, ofis çalışanları ve ev hanımları arasında da görülmektedir.

 

Kaza Sonucu Kopan Uzuv Nasıl Taşınmalı?

Hastanın genel durumu kontrole alındıktan sonra;


- Kopan kısmı temiz bir bez ile sarın.


- Temizleyip sardığınız parçayı temiz bir poşet içine koyun.


- Daha sonra ikinci bir poşeti buz ile doldurun ve hazırladığınız bu iki ayrı poşeti üçüncü bir poşet içine yerleştirin.


- Parçayı buz ile asla doğrudan temas ettirmeyin. Kopan kısım parmak gibi çok büyük olmayan bir parça ise uygun şartlarda taşınması halinde 20 saate kadar canlılığını koruyabilir.

Ellerim Neden Üşüyor?

Ellerimizdeki birinci, ikinci, üçüncü parmağının tamamı ve dördüncü parmağın başparmağa bakan tarafının duyusunu median sinir, beşinci parmak ve dördüncü parmağın serçe parmağa bakan tarafının duyusunu ise ulnar sinir verir. Böylece eğer uyuşukluğun yerini belirleyebilirseniz hangi sinirde problem olduğunu anlayabilirsiniz.


Parmak Ucu Ağrıları Bize Ne Anlatıyor Olabilir?

Parmak uçlarındaki ağrı ve uyuşmalara dikkat edin! Bu belirtiler; başparmak, işaret parmağı, orta parmakta uyuşma ve karıncalanma ile ortaya çıkan ve zamanla elde güçsüzlüğe yol açan karpal tünel sendromunun belirtileri olabilir!

 

Doğumsal El – Ayak Problemleri Tedavi Edilebilir Mi?

Doğumdan gelen çok farklı el ve ayak sakatlıkları bulunmaktadır. Parmaklar arası basit bir cilt perdesinden, kemiklerin yapışık oluşmasına kadar ciddi farklılıklar gösterebilir ve çoğu vakanın cerrahi olarak tedavisi mümkündür.


Bu hastalar el cerrahi merkezinde değerlendirilmeli, uzun dönem içerisinde takip edilerek en uygun ameliyat zamanı seçilmelidir.


Uzun Süreli Bilgisayar Kullanımı ve Karpel Tünel Sendromu 

Karpal tünel sendromu, elin en önemli sinirlerinden median sinirinin sıkışması sonucu ortaya çıkar. Bu sendrom, teknolojinin gelişmesiyle artan fare ve klavye kullanımı sonucu daha sık görülmeye başlanmıştır.

 

Yüzük Yaralanmalarına Karşı Önlem Alabilirsiniz

Güncel yaşamda zaman zaman karşılaşılan yaralanmalardır. El şiddetle hareket halindeyken yüzüğün bir yere takılması sonucu oluşur. Bu yaralanmaların önlenmesi için yüzük halkasının bir noktadan kesilmesi önerilir. Yüzük takıldığında bu noktadan açılarak parmağın kopmasına engel olunur.


Çekiç Parmak Nasıl Tedavi Edilmeli?

Çekiç parmak hastalığı; kemikle beraber kopma da olsa, sadece tendon kopması da olsa genellikle cerrahi yöntemle tedavi edilmektedir. Konservatif tedavinin geçerli olabilmesi için hastanın 6 hafta parmağını sabit tutması gerekeceğinden bu yöntem pek mümkün olmamaktadır.


Yapışık Parmaklar İçin Ne Zaman Müdahale Edilmeli?

Yapışık parmak (sindaktili) durumunda cerrahi tedavi için önerilen zaman, genellikle 1 yaş civarıdır. Amaç, okula başlama döneminden önce tüm yapışıklıkların ayrılmasıdır.

Aksi takdirde, hem hastanın kavrama ve yakalama yetilerinde az gelişme olabilir hem de birbirinden farklı uzunluklara sahip olacak şekilde büyümesi beklenen parmaklar birbirinin normal gelişimini etkileyerek parmaklarda açılı şekil bozuklukları ve eklem patolojilerine yol açabilirler.

 

Ganglion Riski Kendiliğinden Geçer mi?

Ganglion tedavisinde birçok yöntem kullanılmaktadır. Öncelikle kistin içindeki sıvı, iğneyle veya ameliyatla çıkarılır. Kist içindeki jölemsi maddenin çıkarılmasından sonra iltihap sökücü madde enjekte edilir. Bu uygulama ile tedavi sağlanamazsa cerrahi operasyon ile kistin tamamen çıkarılması sağlanır. Bazı durumlarda ganglion kisti zaman içinde büyüme gösterebileceği gibi kendiliğinden de kaybolabilir.


El Cerrahisinde Genel Anestezi mi Lokal Anestezi mi?

El cerrahisinde bölgesel (lokal) anestezi öneriyoruz, bölgesel anestezi sadece ağrıyı kesmez. Aynı zamanda o uzva giden atardamarları genişlettiği için uzvun kan dolaşımını düzeltir ve yara iyileşmesini hızlandırır.


Ellerimiz Neden Uyuşur?

Ellerde meydana gelen uyuşmalara, elin duyusunu veren sinirin herhangi bir yerde baskı alıyor olması uyuşmaya neden olabilir. Uyuşmalar, Median veya Ulnar sinirlerde baskı alması sonucu meydana gelebilir. Eğer eldeki uyuşmanın yerini belirleyebilirseniz hangi sinirde problem olduğunu anlayabiliriz. Durumla ilgili tanı konulduktan sonra tedavi adımları izlenebilir.

 

Yeni Doğan Bebeklerde Tetik Parmak Görülür Mü?

Tetik parmak yetişkinlerde olduğu gibi yeni doğan bebeklerde de görülebilmektedir. Doğumsal tetik parmak olarak adlandırılan bu durum genellikle başparmağın avuç içine kıvrık kalması şeklinde karakterlidir.  Yeni doğanda 1 yaşına dek egzersiz yapılmalı ancak bir yaşından sonra düzelmeyen vakalar cerrahi olarak tedavi edilmelidir.


Karpal Tünel Ameliyatı Herhangi Bir Risk Taşır mı?

Her ameliyat bir risk taşır. Bu riskler anestezi ve cerrahi uygulamalardan kaynaklanabilir. Karpal tünel ameliyatı bölgesel anestezi ile uygulandığından dolayı anestezi riski çok düşüktür. Cerrahi girişim ise sinire çok yakın bir yerde gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle ameliyatın muhakkak bu konuda deneyimli cerrahlar tarafından yapılması gerekir.

136
Ortopedi ve Travmatoloji Op. Dr. Selim Çepel
Doktorun Profilini Göster
Sağlık Hizmetleri

Alacağınız sağlık hizmeti konusunda bilgi sahibi olun!

Göster
Gezi & Seyahat

Gezi konusunda size rehberlik edecek blogları ve yöresel lezzetleri okuyun!

Göster
Haber & Blog

Güncel haberleri ve blog yazılarını okuyun!

Göster
Doktorlar

Size en uygun doktoru seçin!

Göster
Hastaneler

Size en uygun hastaneyi seçin!

Göster