Kadın ve Erkeklerde Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?

Kadın ve Erkeklerde Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?

16 Çar 2019 03:27


Kadınlar:


Genel anlamda baktığımızda erkeklerde 45 yaş, kadınlarda ise 50-55 yaşın üzerinde kalp krizi riski giderek artmaktadır. Kadınlarda daha ileri yaşlarda riskin ortaya çıkmasının nedenlerinin başında östrojen hormonunun koruyucu etkisidir. Özellikle menapoz sonrası kadınlarda da bu risk ortaya çıkabilmektedir. Ancak son yıllarda kadınların artan oranda sigara ve tütün ürünleri kullanması ile risk daha erken yaşlara doğru geri kaymaktadır. Diğer yandan özellikle ülkemizde diyabet ve obezite oranlarının çok hızlı yükselmesi ile çok genç yaşlarda kalp ve damar hastalıklarının ortaya çıkışı görünür hale gelmiştir. Şeker hastalığı tanısı almış hastaların yanı sıra şeker profili bozulmuş, glikoz intoleransı bulunan çok sayıda hastamızda halen tanısı konulamamış durumdadır.

Kadın hastalarımızda kalp krizinden ölüm oranları erkeklere göre daha yüksektir. Bunun en önemli nedeni ise kalp krizi belirtilerinin erkeklere göre daha farklı ortaya çıkabilmesidir. Erkeklerde genellikle göğüs ağrısı ilk belirti olarak ortaya çıkabilse de kadınlarda nefes darlığı, mide bulantısı, bayılma hissi gibi belirtiler ve soğuk terleme öne çıkabilmektedir. Bu şikayetler kadınlarda erkeklere göre çok daha sık görülmektedir. Ayrıca çarpıntı ve baygınlık hissi de kadınlarda daha sık ortaya çıkar. Hastalarımız bazen bu belirtilerin kalp-damar hastalığı nedeniyle olabileceğini düşünmediğinden bu durum atlanabilmektedir. Geç kalma halinde ise ağır hasar ve ölüm riski ortaya çıkabilmektedir.  

Kadın hastalarımızda göğüs ağrısı daha farklı olarak kendini gösterebilir. Ağrı, boyun, çene, kol ve sırta doğru olabilir. Ayrıca sıklıkla karın ağrısı ile karışabilir. Mide şikayetleri ve hazımsızlık sıklıkla kalp krizi belirtileri ile karışabilir ve kadın hastalarımızda erkeklere göre daha sık görülür. Sırt ağrısı erkeklere göre kadınlarda daha sık ortaya çıkar. Kadın hastalarımız göğüs ağrısını boğazda düğümlenme hissi, üstünde ağrılık veya yanma hissi, göğsünde sıkıntı olduğunu söylemektedirler. Yukarıda saydığımız durumların yanında hastamızın yürümesine engel olan nefes darlığı veya yürümekle/iş yapmakla artan nefes darlığı kalp krizi açısından araştırılmalıdır. Kadın hastalarımızda sık olarak görülen bir belirti de yorgunluk/bitkinlik hali olup hastanın iş yapmasını engelleyen bir hal alabilir.Erkekler:


Kalp damarlarımızda ki kan akımının etkilenmesi genellikle göğüs üzerinde bastırıcı bir ağrı ile kendini gösterebilir. Bu ağrı az-çok farklılıklar gösterse de sol göğüs üstünde bastırıcı bir tarzı olup sol kola, parmaklara ve sırta yayılım gösterebilir. Sıklıkla mide veya karın ağrısı ile karışabilir.

Kalp krizi belirtileri ani olarak karşımıza çıkabileceği gibi zaman içinde yüksek eforla ve daha sonra daha az efor gerektiren işlerde hissettiğimiz şikayetler ile de kendini belli edebilir. Bu zamanla ilerleyen şikayetleri atlamamak ve iyi anlamak gerekebilir.

Başlarda efor gerektiren koşma, hızlı yürüme, merdiven çıkma, yemek yedikten sonra, heyecan-stres veya soğuğa maruz kalındığında olan göğüs ağrısı olurken, zamanla istirahat halinde de olabilir. Bazen de ani ve bastırıcı karakterde olup sırtımıza ve sol kolumuza yayılan göğüs ağrısı olabilir. Ağrı sıklıkla “göğsümün ortasında bir ağırlık hissi var” şeklinde tarif edilir.

Genellikle hazımsızlık veya mide şikayetleri ile karıştırılabilir. Kalp damar hastalıklarında görülen diğer belirtiler arasında ise nefes darlığı, çarpıntı, terleme, baş dönmesi, halsizlik sayılabilir. Özellikle uzun süreli ve kontrolsüz şeker hastalığında ise ağrı hissedilmeden de kalp krizi geçirilebilir. Göğüs ağrısı var olan bir kalp krizinin (kalp kasının hasar görmesi) habercisi olabilir. Bu nedenle acil olarak araştırılması gereken bir sorundur. 


86
Kalp ve Damar Cerrahisi Prof. Dr. Tulga Ulus
Doktorun Profilini Göster
Sağlık Hizmetleri

Alacağınız sağlık hizmeti konusunda bilgi sahibi olun!

Göster
Gezi & Seyahat

Gezi konusunda size rehberlik edecek blogları ve yöresel lezzetleri okuyun!

Göster
Haber & Blog

Güncel haberleri ve blog yazılarını okuyun!

Göster
Doktorlar

Size en uygun doktoru seçin!

Göster
Hastaneler

Size en uygun hastaneyi seçin!

Göster