Servikal Stenoz ( Boyun Sinir Kanalı) Nedir?

Servikal Stenoz ( Boyun Sinir Kanalı) Nedir?

27 Mart 2019 04:35

Servikal stenoz , omuriliğin içinden geçtiği kanalın etrafındaki kemik yapı, yumuşak doku , disk ve onun arkasındaki ligamanın kalınlaşmasıyla kanalın çapını daraltıp omuriliğe bası yapmasıdır. Yaş,travma,ligamanların kalınlaşması,facetlerin artrotik değişiklikleri ve spondilotik barların gelişmesi gibi yapısal değişiklikler nöral elemanları komprese edecek kritik düzeyin altına inmedikçe stenoz asemptomatik kalabilir.


Ne tür şikayetlere yol açar? 


Spinal stenoz genelde her yaşta olabilirse de sıklıkla hayatın 70 yş sonrası semptomatik hale gelir. Erkeklerde daha yaygındır. -Bacaklarda ağırlaşma. -Yürümede güçlük, -Yazı yazma, düğmeye basma gibi beceri isteyen ince hareketleri yapmada zorlanma, -Ellerde bacaklarda elektrik çarpması gibi özellikle baş öne eğildiği zaman aralıklı acı hissetme, -Kol ağrısı, -El ve kollarda kas erimesi ve renk değişikliği , -İleri vakalarda idrar ve büyük abdest fonksiyonlarında bozulma, -Baş dönmesi ve dengesizlik gibi şikayetlere sebep olur.


Nasıl tanı konur?      

                                                       
Öncelikle iyi bir muayene şart olup omuriliğe bası bulguları araştırılır. Muayenede patolojik refleksler, kuvvet kaybı iyice değerlendirilir. Ve görüntüleme yöntemlerine başvurulur. Bunlar: Radyografi: Stenozun teşhisinde anteroposterior görüntülerde interpedinkuler mesafedeki daralmayı, lateral görüntülerde ise intervertebral kanalın sagittal darlığını göstererek faydalıdır. Ayrıca ilgili durumlar olarak dejenerativ spondilolistezis,osteofitler,hipertrofik facetler de görüntülenebilirler.


Myelografi: Myelogram cerraha sinir kökleri üzerine bası miktarı hakkında da bilgi verir. Myelo-CT hala stenoz tanısında önemli bir tetkiktir.


CT: Anteroposterior tomogramlar laminaların, pediküllerinve inferior ve superior facetlerin anatomik paternlerini göstermek açısından faydalıdır. Kalın ve birbirine yaklaşık facetler, geniş, kalın ve kısa facetler en sık bulgulardır. CT.nin en önemli dezavantajı tum kanalı görüntülemede güçlük yaşanmasıdır.


MRI: Bu teknik tüm spinal kanalın incelenebilmesine olanak vermesi nedeni ile myelografi ve CT.ye üstünlük sağlamaktadır. Ayrıca ligamentum flava hipertrofisi ve disk ekstruzyonları gibi yumuşak doku değişikliklerini de daha iyi göstermektedir. Buna rağmen kemik detaylar hala CT.de daha iyi görüntülenmektedir.


Tedavisi nasıldır?


Tedavi iki bölümde incelenebilir.


1)Cerrahi Dışı Tedavi

2)Cerrahi tedavi


Cerrahi Dışı Tedavi: Eğer stenoz orta derecede ise pek çok hasta cerrahi olmayan metodlarla başarı ile tedavi edilebilir. Bu metodlar; postural değişiklikler,germe ve gerilme egzersizleri,günlük yaşam aktivitelerinin yeniden eğitimini içeren fizik tedavi programlarını kapsamaktadır.TENS uniteleri özellikle akut ağrı ataklarında faydalıdır.

Epidural steroid uygulaması, cerrahi için adayın uygun olmaması veya cerrahinin geciktirlmesi gereken durumlarda kullanılabilir.

İlaç tedavisi stenozlu vakalarda en sık başvurulan cerrahi dışı tedavi şeklidir. Nonsteroidal antiinflamatuar medikasyonun sırt ve bacak ağrısını belirgin şekilde azalttığı görülmüştür. Beraberinde azaltılmış dozlarda antidepresan uygulaması ile gelişen uyku bozuklukları da önlenebilir.

Cerrahi tedavi:
-Yeterli süre, doz ve uygulamada nonoperatif tedaviye başarısız yanıt alınması durumunda cerrahi düşünülmelidir.
-Ağrının intractable olduğu ciddi stenoz durumunda endikedir.
-Eğer mesane veya barsak disfonksiyonu olaya eklenmişse cerrahi kesin prosedür olmalıdır.
-Eğer hasta servikal ve lomber stenoza dair mevcut klinik tabloya birlikte sahipse servikal bölge öncelikle dekomprese edilmelidir.
-Hasta operasyon kararı hakkında asla baskı altında tutulmamalıdır. Unutulmamalıdır ki spinal stenozda cerrahide aylarca hatta yıllarca olabilecek bir gecikme disk cerrahisinin aksine cerrahi sonuçları kötü yönde etkilemez.


Servikal stenozda nasıl bir ameliyat olmalıyım?


Yeterli süre, doz ve uygulamada Cerrahi dışı tedavi tedaviye başarısız yanıt alınması durumunda cerrahi düşünülmelidir.

-Ağrının dayanılmaz olduğu ciddi stenoz durumunda endikedir.
-Eğer mesane veya barsak disfonksiyonu olaya eklenmişse cerrahi kesin prosedür olmalıdır.
-Eğer hasta servikal ve lomber stenoza dair mevcut klinik tabloya birlikte sahipse servikal bölge öncelikle dekomprese edilmelidir.
-Hasta operasyon kararı hakkında asla baskı altında tutulmamalıdır. Unutulmamalıdır ki spinal stenozda cerrahide aylarca hatta yıllarca olabilecek bir gecikme disk cerrahisinin aksine cerrahi sonuçları kötü yönde etkilemez. Eğer hastada tek yada 2 seviye darlık olup boyunda kayma , eğilme gibi durumlar yoksa boyunun arkasından yapılacak basit dekompresyon cerrahisi yeterli olacaktır.

2 ve veya daha fazla seviye darlık olanlarda dekompresyon sonrası instabilite gelişme riski %2 den %30 a yükselen oranlarda spondilolistezisin bildirildiği seriler mevcuttur. Dekompresyon sonrası 2mm ve daha fazla listezis geliştiği durumlarda sonuçlar daha kötüdür. Kadın hastalarda listezik komplikasyonlar daha sık bildirilmektedir. Bu durumları engellemek adına boyunun arkasından dekompresyon cerrahisi ile birlikte vidalama ameliyatları yapılması önerilir.


Ameliyat sonrası neler bekliyor? Ameliyat sonrasında 3. saat su ve yemek yemeye başlanır. Ameliyat sonrasında genellikle ameliyat yarasına bağlı boyun ağrısı olur ki ağrı kesicilerle kontrol altına alınır. 1. Günden sonra dreni olan hastalarımızın dreni çekilir ve hasta boyunluk ile yürütülmeye başlanır. Hastalarımızın çoğunda kol be bacak ağrıları geçer ve boyun ağrısıda günler içinde azalma gösterir. Yürüme mesafeleri artık daha rahattır. 2. Gün genellikle hastamızı taburcu edilir ve 10 gün sonra kontrola çağırılır. Bu arada ameliyat yarasına pansuman bölgesinde kirlenme olmadığı sürece tekrar pansuman yapılmaz hastalarımız özel streçli pansuman pedi kullanarak banyo yapabilirler. 10. Günden sonra yara kontrol edilir ve pansuman pedi çıkartılır. Ameliyat öncesi kanalı çok sıkışık olan hastalarımızın ameliyat sonrası kollarda ve bacaklarda uyuşma gözlenebilir. Bu durum sinirin bası altında hasar görmesinden ve iyileşirken de uyuşma ile iyileşmesine bağlıdır. Bu uyuşma 1 kaç ay sürebilir. Bundan rahatsız olan hastalarımıza gabapentin etkinliği olan ilaç başlanır ve şikayetleri giderilir. Ancak hasta bu ameliyattan sonra eskiyi hiç hatırlamayacaktır ağrıları geçecek ve kendini çok iyi hissedecektir.


130
Beyin ve Sinir Cerrahisi Op. Dr. Gökhan Serbes
Doktorun Profilini Göster
Sağlık Hizmetleri

Alacağınız sağlık hizmeti konusunda bilgi sahibi olun!

Göster
Gezi & Seyahat

Gezi konusunda size rehberlik edecek blogları ve yöresel lezzetleri okuyun!

Göster
Haber & Blog

Güncel haberleri ve blog yazılarını okuyun!

Göster
Doktorlar

Size en uygun doktoru seçin!

Göster
Hastaneler

Size en uygun hastaneyi seçin!

Göster