Kalp Krizi Nasıl Anlaşılır? Kalp Krizi Anında Ne Yapılmalı ?

Kalp Krizi Nasıl Anlaşılır? Kalp Krizi Anında Ne Yapılmalı ?

16 Çar 2019 03:38


Eğer oksijen ve hayati besin maddelerinden zengin olan kan akımı yeterli bir miktarda kalp kası dokusuna ulaşamaz ise “anjina” veya göğüs ağrısı hissedebiliriz. Eğer bu azalan kan akımı kalp kasının yaşamasına yetecek miktarın altında ise kalp krizi dediğimiz kalp kası ölümü gerçekleşir. Gerçekleşen kalp kası ölümü nedeni ile bazı hücresel proteinler kana karışır. Bu proteinlerin dolaşan kan akımında, hastadan alınacak kan örnekleri ile tespiti bize hastanın kriz geçirip geçirmediği ve krizin ciddiyeti hakkında fikir verir. Hastalarımız göğüs ağrısı hissettiklerinde hastane-acil servislerine gittikleri anda ilk olarak (hastanın şikayetlerinin dinlenmesi ve muayenesi sonrası) elektrokardiogram (EKG) ve kan testi yapılır. EKG bize kalbin normal elektrik aktivitesinin kalp hasarı sonrası değişmesi nedeni ile önemli bilgiler vermekle birlikte kalp krizini yüzde yüz göstermeyebilir. Bu nedenle kan testi ile doğrulama yapılmalıdır. Kan testi acil servise geldiğimizde hemen alınan kan örneği ve 4 saat sonra tekrar yapılacak kan testini ile anlaşılabilir. Kan örneğinde tespit edilmesi beklenen değerlerin kritik düzeyin üzerine çıkması zaman alabileceği için 4 saat sonra tekrarlanması önemlidir ve asla ihmal edilmemelidir.


Kalp krizi geçiren hastamız için zaman yönetimi çok önemlidir. En doğrusu, en hızlı ve güvenli bir şekilde hastane acil servisine ulaşmaktır. Hastalarımız yapmakta oldukları ve özellikle efor gerektiren işlere devam etmemelidirler. Yaptıkları işi bırakmalı, mümkünse risk içeren işlerden ve araba kullanmaktan kaçınmalıdır. Araba kullanmak gibi riskli işler kriz sırasında hastamızın bilincinin bozulması ile daha da büyük risklere yol açabilmektedir. Efor gerektiren işlere devam etmek ise kalbin ihtiyacı olan kan akımının artması gerektiğinden hasar oranını arttırabilmektedir.


Acil olarak yapılması gereken işlerin başında hastamız bulunduğu yerde işini bırakıp oturmalıdır. Üzerimizdeki kıyafetler gevşetilip rahatlatılmalı. Örneğin gömlek ve kravat gevşetilmeli. Hemen telefonla yardım ve ambulans istenmelidir. Ayrıca kuvvetli bir şekilde öksürülmeli, kapalı bir yerde ise pencere açılarak hava akışı arttırılabilir. Hastamızın yanında ilk yardım eğitimi almış biri varsa müdahale edebilecektir. Bunun dışında gereksiz müdahalelerden de kaçınılarak ambulansın gelmesi beklenmelidir. 


Kalp krizi geçirdiğimizi düşündüğümüzde zaman çok önemlidir. İlk yapılacak iş elimizdeki işi, araba kullanmayı bırakıp telefon ederek acil yardım/ambulans çağırmak olmalıdır. Hastalar aspirin tableti çiğneyebilir ancak yemek yememeli ve içmemelidir. Ortamın penceresi açık olmalı hasta başında gereksiz kalabalık yer almamalı, sadece yetkili kişiler müdahale etmelidir. Kuvvetli öksürük kalp ritm problemleri için yardımcı olabilir. Aşırı soğuk ve sıcak uygulamalardan kaçınılmalıdır. Oturarak veya yatarak yardımın gelmesi beklenmelidir. Eğer hastamızda soğuk terleme, sık nefes almak ve soluk bir cilt varsa düşük tansiyon riski nedeniyle hastanın ayakları yukarıya kaldırılabilir. Hastamız kusuyorsa, başı yana çevrilerek soluk borusuna kaçması engellenebilir.   

86
Kalp ve Damar Cerrahisi Prof. Dr. Tulga Ulus
Doktorun Profilini Göster
Sağlık Hizmetleri

Alacağınız sağlık hizmeti konusunda bilgi sahibi olun!

Göster
Gezi & Seyahat

Gezi konusunda size rehberlik edecek blogları ve yöresel lezzetleri okuyun!

Göster
Haber & Blog

Güncel haberleri ve blog yazılarını okuyun!

Göster
Doktorlar

Size en uygun doktoru seçin!

Göster
Hastaneler

Size en uygun hastaneyi seçin!

Göster