Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Çeşitli Bakımlar

Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Çeşitli Bakımlar

18 Mart 2019 05:18

Saç ekiminin boyutu küçük de olsa büyük de olsa ciddi bir operasyondur...


 Bu nedenle ekimden önce nasıl ki ciddi bir araştırma ve ön hazırlık gerektiriyorsa, ekimden sonra da dikkat edilmesi gereken oldukça önemli noktalar vardır.

İlk geceden itibaren yapılması ve yapılmaması gerekenler uzmanlar tarafından belirlenir. Sonrasında kişi ne kadar hassas ve titiz davranırsa saç ekiminin başarısı da o denli artar.

Saç ekimini yaptırdınız. Eve ya da otele döndünüz. İlk geceyi oldukça dikkatli geçirmelisiniz.


Özellikle FUE saç ekimi sonrası yapmanız ve yapmamanız gerekenler şunlardır:

  • Ağır işlerden kesinlikle uzak durulmalıdır. Ağır bir mobilyanın bir yerden bir yere taşınması gibi uzun süre terletecek yoğun işlerden kaçınılmalıdır. Çünkü vücut terlerse kafa derisi de terler, bu da saç köklerinin ilk geceden zarar görmesi demektir. Vücut yorulursa saç kökleri ilk gece henüz çok güçsüz ve tam yerleşmemiş olduğundan kopabilir; zarar görebilir.
  • Stresten, paniğe, kaygıya, sinirlenmeye yol açacak psikolojik hadiselerden uzak durulmalıdır. Saç köklerimiz hassastır ve psikoloji vücudumuzun her noktasını etkilediği gibi saçlarımızı da doğrudan etkiler. Saç ekiminden sonraki ilk gece cinsel ilişkiden kaçınılması gerekir. Vücut henüz bir operasyondan çıktığı için, yoğun ve yorucu eylemler saç köklerini zedeleyebilir.
  • İlk bir hafta antibiyotik kullanacağınız için alkol kullanılmamalıdır, doğrudan kana karışacağı kullandığınız ilaçlarla reaksiyona gireceği için olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bunlar basit ama gerekli önlemlerdir. Fue sonrası saç ekiminde ilk gece bir miktar gerginlik, hissizlik ve ağrı olabilir. Doktorunuzun size verdiği ilaçları kullanırsanız ve yapılması gereken kurallara uyarsanız rahat bir gece geçirebilirsiniz.
  • İlk üç gün yatış pozisyonunuz sırt üstü olmalı. Tepe bölgenize ekim yapıldı ise, ense bölgenizi bir havluyu rulo yaparak destekleyebilir ve tepe bölgenizdeki ekilen saçların yastığa sürtünme durumunu ortadan kaldırabilirsiniz. İlk üç gün yan yattığınız takdirde, şakak ve alın bölgenizde bir miktar ödem (şişlik) olabilir. Bu bağlamda belli başlı yasaklara uymak kaydıyla istediğiniz pozisyonda uyuyabilirsiniz.

Saç ekimi işleminden bir gün sonra, ense bölgenizdeki bandajın çıkarılması için bir pansuman yapılması ve ekim yapılan bölgenin kontrol edilmesi gerekmektedir. Bandaj çıkarıldıktan ve pansuman yapıldıktan sonra alın bölgenize bir saç bandı takılacaktır. Bu bant ekim yapılan bölgede bir miktar var olan ödemin, alından gözlerinize doğru inmesini engelleyecektir.

Saç ekiminden sonraki günü birinci gün kabul edersek ikinci günü ekim yapılan bölgeye herhangi bir uygulama yapılmamaktadır. Sadece doktorunuzun size vermiş olduğu antibiyotik ve ödem giderici ilaçları kullanabilirisiniz.


İlk 3 gün içerisinde dikkat edilmesi gerekenler ise şu noktalardır:

  • İlk gün asla ve asla saçlar yıkanmamalıdır. İlk yıkama işlemi, ekim yapıldıktan sonraki 3.gün yapılır. Size tüm detaylarıyla anlatılacak olan ilk yıkama işlemini evinizde de gerçekleştirebilirsiniz.
  • Yağmurdan, güneş ışınlarının etkilerinden; atmosferdeki çeşitli polenlerden etkilenmemek için, İlk 72 saat içinde dışarı mutlaka şapka takarak çıkılmalıdır.
  • Saç ekimi yapılmış bölgeyi hiçbir yere çarptırmamaya özen gösterilmelidir.

10 günlük sürede dikkat edilmesi gerekenler:

  • Saç ekimi yapılan bölgeyi komple 10 gün dahilinde güneş ışınlarından tamamen korumak gerekir.
  • Havuz, sauna, hamam gibi ısı derecesi yüksek ve durağan sulara girmek enfeksiyon olma riskini arttırır.
  • Saç yıkama losyonu ve ph dengesi 5.5 olan antibakteriyel şampuanla saçlar her gün aksatılmadan 10 gün boyunca yıkanmalıdır.

Bunun dışında ensede hiçbir şekilde iz kalmayacaktır. (Mega seanslarda saçlar sıfır ya da çok kısa kestirildiği zaman çok az bir iz kalma durumu olabilir. Ensede uyuşukluk hissi olmayacak ve tamamen iyileşme sağlanacaktır. Çünkü o bölgede herhangi bir sinir kesilmeyecek, damarları ilgilendiren bir müdahale olmayacaktır. Ekim işlemi tamamlandıktan sonra saç köklerinin çıkışı, saçların doğal görünümünde olacaktır. Saç köklerinin alındığı alanda ikinci haftadan sonra bir miktar sivilceler oluşabilir.

Saç köklerinin, ekim yapıldığı bölgede yeni ekilen saç köklerini beslenmesi için yeni kılcal damarlar oluşacaktır. Bu kılcal damarlar etrafındaki saç köklerinin beslenmesini arttırdığı gibi zayıf saçların güçlenmesine ve dökülme sürecinin gecikmesine neden olacaktır. Enseden alınan saç kökleri yeterli sayı da ise ekim bölgesindeki saçlarınız istediğiniz sıklıkta olacaktır.

                                                    

122
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Prof. Dr. Fatih Peker
Doktorun Profilini Göster
Sağlık Hizmetleri

Alacağınız sağlık hizmeti konusunda bilgi sahibi olun!

Göster
Gezi & Seyahat

Gezi konusunda size rehberlik edecek blogları ve yöresel lezzetleri okuyun!

Göster
Haber & Blog

Güncel haberleri ve blog yazılarını okuyun!

Göster
Doktorlar

Size en uygun doktoru seçin!

Göster
Hastaneler

Size en uygun hastaneyi seçin!

Göster