Karpal Tünel Sendromu (KTS) Nedir?

Karpal Tünel Sendromu (KTS) Nedir?

27 Mart 2019 03:17

Bilek hizasında median sinirin sıkışmasıyla elde ve kolda ilerleyici bir şekilde ağrıya sebep olan durumdur. Bilekte anatomik bozukluk, altta yatan diğer sağlık problemler ve elin kullanıma bağlı faktörler altta yatan nedenler olabilir. Aslında bileğimizin baş parmak kısmına doğru median sinir ve 9 tane tendon parmaklarımızı bükmemiz için carpal tünelden geçer ve bir kılıf tarafından korunur. Bu kılıfın median sinire baskısından elde hissizlik, ağrı ve hatta kuvvetsizlik bile oluşabilir. Geceleri şikayetler daha da belirginleşir. Sıklıkla medikal tedaviyle hastaların çoğu iyileşebilmekte ve ellerini, bileğini kullanabilmektedir. Bayanlarda daha sık görülür bunun nedeni tünelin bayanlarda erkeklere oranla daha küçük olmasıdır. KTS si olan bayanlarda normal bayanlara göre tünelleri daha küçüktür.


Nasıl Şikayetlerim Olabilir?


İlk olarak bilekte ağrı olup ele ve ya kolumuza doğru vurabilir.
Başparmakta, işaret parmağında ,orta parmakta bazende yüzük parmağında ama asla serçe parmağında olmayan uyuşma , sızlama olabilir. Bu durum telefonu, direksiyonu tutarken gazete okurken daha da artabilir. Çoğu insan elini sallayarak bu şikayetlerin geçmesini sağlamaya çalışır. Hastalık ilerledikçe uyuşma kalıcı olabilir.
Ağrı bilekten parmaklara ya da kola omuza doğru vurabilir. Özellikle ağır bir iş ve tekrarlayıcı hareket sonrası belirginleşir. Genellikle avuç içi tarafında olur.
Ellerde kuvvetsizlik , tutamama yere düşürmek gibi durumlara yol açabilir.Risk Faktörleri Nelerdir?


Karpal tünel sendromu birçok faktöre eşlik edebilir. Bu faktörler karpal tünel sendromuna neden olmayıp sadece median sinirin hasarlanma riskini arttırırlar.
Bilekte kırık ya da çıkık karpal tünel daraltıp sebep olabilir.
Şeker hastalığı, alkolizm gibi durumlar sinirlerde hasar yaratabilir.
Gebelik, menapoz, tiroid hastalıkları ve böbrek yetmezliği gibi durumlar vücuda sıvı dengesizliği yaratıp median sinire karpal tünelde basıya sebep olabilmektedir. Mevcut durum düzeltilince hastalıklarda düzelir.
Romatoid artrit ya da enksiyon da median sinirde bası oluşturabilir.
Bileği bükücü ve titreşen makinelerle çalışmak median sinirde basıya ya da var olan hasarı daha da arttırabilir. Bilgisayar kullanımyla ilgili kanıt çok olmamakla beraber elde daha değişik ağrıya sebep olabilir.Nasıl Tanı Konur?


Öncelikle hastanın şikayeti dinlenir. Yukarıda anlattığımız şikayetleri var olup olmadığı sorgulanır. Ve muayeneye geçilir. Kuvvet kaybı olup olmadığı, baş parmakta, avuç içinde kasda erime olup olmadığı bakılır. Her iki el içten ve dıştan birbirine değecek şekilde büktürülür ağrı yada uyuşmanın olup olmadığına bakılır. ve en önemli tanı aracımız EMG yapılır. Diğer ayırıcı tanılardan şüpheleniyorsa röntgen ve kan tahlilleri yapılır.Ne Zaman Medikal Tedavi Ne zaman Cerrahi Tedavi Gerekir?


EMG nin sonucuna göre ve hastanın şikayetine göre medikal tedavi ya da cerrahi tedavi karar verilir. EMG genellikle hafif, orta yada ağır sıkışma şeklinde sonuçlanır. Hafif ve orta olanlar genellikle medikal tedavi, fizk tedavi ya da steroid tedavisine yönlendirilir. Ağır olanlar ise cerrahi tedaviye. Eğer hasta da orta derecede sıkışıklık varsa fakat şikayetleri belirgin diğer tedavilerden fayda görmemişse cerrahiye yönlendirilir.Cerrahi Tedavisi Nasıldır?


Lokal anestezi altında yapılır ve 5dk bile sürmeyen bir ameliyattır. Bilek hizasından yapılan 1 cm lik kesi ile carpal kılıfın üstünün kesilmesiyle sinirin rahatlatılması sağlanır. Hasta aynı gün taburcu edilir. Pansuman gerektirmez ve 4 günden sonra egzersizler başlanır ve hasta gün geçtikçe iyileşir, tekrar eski fonksiyonlarına döner. Ağrıları artık geçmiştir.

130
Beyin ve Sinir Cerrahisi Op. Dr. Gökhan Serbes
Doktorun Profilini Göster
Sağlık Hizmetleri

Alacağınız sağlık hizmeti konusunda bilgi sahibi olun!

Göster
Gezi & Seyahat

Gezi konusunda size rehberlik edecek blogları ve yöresel lezzetleri okuyun!

Göster
Haber & Blog

Güncel haberleri ve blog yazılarını okuyun!

Göster
Doktorlar

Size en uygun doktoru seçin!

Göster
Hastaneler

Size en uygun hastaneyi seçin!

Göster