Anksiyeteye İşaret Eden 8 Durum!

Anksiyeteye İşaret Eden 8 Durum!

12 Mart 2019 01:18

Elbette ara ara kaygılı ve endişeli hissetmek çok doğal bir durum. Çünkü kaygı yaşamın normal bir parçası… Yetişmesi gereken bir iş, sınav, sağlık, para, çocuklar ve aileyle ilgili sorunlar birçok insanı kaygılandırabilir. Çünkü belirli bir kaygı seviyesi bizim aynı zamanda bu durumlarla başa çıkmamızı sağlayan ve hızlı karar verme yetimizi tetikleyen olumlu bir şey. Ama asıl sorduğumuz soru şu, “ Ya kaygı çok fazla ve sürekli ise?”

Anksiyete aşırı olduğu zaman hayatımızda bir şeyler rayından çıkmaya başlar. Açıkça düşünememe durumu ortaya çıkar ve bu riski gerçekçi bir şekilde değerlendirme yeteneğimizi bozar. Bizi aşırı derecede korkutur veya tedirgin eder. Elbette bu durum ruh halimizi etkiler ve vücudumuzu rahatsız eder. Bizi sinirlendirebilir ve olumsuzlaştırabilir.

Çoğu insan için, endişe gelir ve gider ve vücudumuzun stres tepkisi, dünya ile etkileşime girmenin işlevsel bir yoluna geri dönmek için gerektiğinde kendini yeniden ayarlar. Yine de bazı insanlar için kaygı ya art arda çok yükselir ya da kronik olarak normal bir seviyenin üzerine çıkar. Bu tür insanlar kaygı bozukluğuna sahip olabilir.

Bu İşaretlerden Herhangi Birini Kendinize Görüyor Musunuz?1) Güvencesinden sonra bile olası olaylar hakkında kronik endişe…

İşlevsel ve rasyonel olan kaygı, genellikle gerçekçi bir risk duygusu katar ve doğru bilgi toplama ile ayarlanabilir. Bununla birlikte, kontrolün dışına çıkan sürekli endişe, genellikle güvenceye karşı dirençli hisseder. Örneğin Hepatit C hastalığına yakalandığınız konusunda bir şüpheniz var defalarca test yaptırmanıza ve sonuç negatif çıkmasına rağmen sizin endişeniz hala devam ediyor. Güvenceye karşı direnç durumu olarak nitelediğimiz şey işte tam da bu durum. Gerçekleşmemiş şeyleri veya geçmişte olanları düşünmeden duramadığınız bir zihinsel fırtına gibi…


2) Karşınıza Çıkan Bedensel Semptomlar 

Anksiyete genellikle fiziksel belirtilerle birlikte gelir, ancak yönetilebilir durumlarda, bu belirtiler çok fazla sorun olmadan geçer veya bununla baş edebilir. Bununla birlikte, aşırı endişe durumlarında, semptomlar problem haline gelir ve fark edildiklerinde daha da kötüye giderek kısır döngü yaratır. Mide, baş ağrısı, kalp çarpıntısı, uyuşukluk ve karıncalanma, baş dönmesi ve nefes darlığı, bunun en sık görülen belirtileri arasındadır ve aşırı olduklarında günlük yaşama önemli ölçüde müdahale edebilirler.


3) Konsantre Olma Zorluğu Ya Da Fikir Eksikliği

Birçok farklı faktör, depresyon veya uyku açıklarına kadar konsantre olma yeteneğinizdeki değişikliklere etki eder.  Ancak kaygı kesinlikle bunların başında gelir.  Bu gibi durumlarda, bir insanın düşünceleri o kadar hızlı hareket eder ki, herhangi bir yere odaklanmakta zorluk çekerler.

4) Uyku Sorunları 

Anksiyete ile mücadele eden bazı insanlar için uyku problemleri can sıkıcıdır. Uykuya dalamadıkları için aktif olarak endişelenerek yatakta yatarlar. Diğer insanlara kıyasla yattıkları zaman rahatça uykuya dalamamak, rahatsız edici kâbuslar görülme sıklığının artması ve genel olarak daha huzursuz bir uyku almak gibi farklar net görülür.  

5) Artan Olumsuzluk Ve Sinirlilik

Artan kaygıları olan insanlar, bazen akışa devam etme ve kendileri için daha kolay gelebilecek şekilde sabırlı olma becerisine sahip olmadıklarından, dünyaya karşı sadece kızgınlıklarını fark ederler. Endişeli insanlar, bu olumsuzluğu içeriye çevirmeye başlayabilir, aynı zamanda engellerin üstesinden gelme yeteneklerinden şüphe edebilir ve kendilerini daha önce olduğundan çok daha olumsuz şekillerde değerlendirebilirler. Bu durum her şeyin düzelmeyeceği gibi, depresyonla örtüşebilecek bir semptomdur.

6) İşyerinde Veya Okulda Artan Problemler

Birisi zihinsel olarak elinden gelenin en iyisini yaptığını hissetmiyorsa, daha önce yaptıkları gibi performans gösterme motivasyonunu toplamak zor olabilir. Umutsuzlukları ve motivasyon eksikliği (konsantre olma zorlukları ile birlikte) dürüst çabalarının bile yetersiz kalmasına neden olabilir.


7) İlişkilerde Artan Çatışmalar

Yapılan tartışmalar veya tartışmalarda endişeli kişi, durumdan duyduğu rahatsızlıklardan dolayı, daha fazla zarar görebilir, karamsar hale gelebilir ve daha önce istedikleri sosyal şeyleri yapmakta tereddüt edebilir. Olayları daha uçtan görebilirler, bu da onları daha az sabırlı ve hoşgörülü yapar - ve ilişkilerde artan sorunlara neden olabilir.

 8) "Kontrolden Çıkma" Hissinin Sıkıntısını Hissetmek

Bazen kaygı çeken insanların yaşadıklarını kelimelerle ifade etmeleri zor olabilir. Stres içinde “boğulma” ya da yaşamlarının “kontrolden çıkması” gibi ifadelerle hissettiklerini dile getirebilirler.  Bazıları için ise bedenlerinde bir şeyin fiziksel olarak yanlış olduğu ve yolunda gitmediği gibi ifadelerle durum somatikleştirilebilir. Bir diğer kısım kendilerini rahat hissedemeyecekleri kadar kendilerini “kilitlenmiş” hissederler.

Bu yazımızı okuduktan sonra eğer sizde anksiyete olduğu duygusuna kapıldıysanız duyduğunuz kaygıyı yavaşça yere bırakın ve kendinize danışabileceğiniz bir doktor bulun. O kaygıları kontrol altına almanız mümkün unutmayın! 

Sağlık Hizmetleri

Alacağınız sağlık hizmeti konusunda bilgi sahibi olun!

Göster
Gezi & Seyahat

Gezi konusunda size rehberlik edecek blogları ve yöresel lezzetleri okuyun!

Göster
Haber & Blog

Güncel haberleri ve blog yazılarını okuyun!

Göster
Doktorlar

Size en uygun doktoru seçin!

Göster
Hastaneler

Size en uygun hastaneyi seçin!

Göster