El Bileği Ganglion Kisti ve Tedavisi

El Bileği Ganglion Kisti ve Tedavisi

17 Çar 2019 01:30

El bileği ganglion kisti sıklıkla hayatın otuzlu yaşlarında görülmekle birlikte, çocuklarda da ortaya çıkabilir. Bayanlarda erkeklerden daha fazla görülür. Hastaların genelde şişlik dışında bir şikayeti yoktur, bu şişlik haftalar veya yıllardır var olabilir. Sıklıkla hastalar kozmetik olarak görüntüsünden şikayet ederken, daha az olarak bazı hastalarda ağrılı olabilir.


Tedavisi

Geçmişten günümüze kadar ganglion kistinin tedavisinde farklı yöntemler denenmiştir.

Unutmamak gerekir ki ganlion kistinin tedavisi çoğunlukla hastanın görünüş bozukluğu kaygısından kaynaklanmaktadır. Nadiren ağrılıdır. Ağrılı vakalarda dorsal interossöz sinirde şıkışma meydana gelmesi nedeni ile ağrı oluşmaktadır.

Konservatif yöntemlerde : istirahat atelleri ve nonsteroid antienflamatuvar ilaçlar kullanılmaktadır. Bu yöntemde sadece kistin sıvı içeriği geçici olarak azalmakta, kişi elini kullanmaya başladığında tekrardan büyüyebilmektedir. Kesin tedavi edici bir yöntem olmamakla birlikte kısmi zamanlı rahatlama sağlayabilir. Halk arasında kabul gören diğer bir yöntem ise kistin üzerine bir metal paranın sıkıca sarılarak bağlanması yöntemidir. Bu yöntem bir tedavi şekli değildir. Kisti küçültmez baskı ile kistin yatay büyümesine yol açarak sadece dışarıdan görünümü küçültebilir

İkinci yöntem kistin içeriğinin iğne ile boşaltılması yöntemi olup, kistin duvarları içeride bulunduğu için tekrarlama şansı çok yüksektir. Kistin iğne ile boşaltılmasını takiben kistin içerisine kortizon veya skatrizan madde enjeksiyonu uygulamalarında nüks riski sadece iğne ile boşaltmaya göre daha az olmakla birlikte. Kistin içerisine verilen maddelerin eklem kıkırdağına zarar verme riski oldukça yüksektir. Bu nedenle tavsiye edilmemektedir.


En sık ve en etkili tedavi yöntemi kistin cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Cerrahi tedavinin anesteziye bağlı komplikasyonlar dışında; kanamaya bağlı hematom, enfeksiyon, damar sinir yaralanması ve elbileği sertliği gibi komplikasyonları erken dönemde görülebilir. Geç dönemde ise %15-20 oranında nüks etme olasılığı mevcuttur..

148
Ortopedi ve Travmatoloji Prof. Dr. Aydın Yücetürk
Doktorun Profilini Göster
Sağlık Hizmetleri

Alacağınız sağlık hizmeti konusunda bilgi sahibi olun!

Göster
Gezi & Seyahat

Gezi konusunda size rehberlik edecek blogları ve yöresel lezzetleri okuyun!

Göster
Haber & Blog

Güncel haberleri ve blog yazılarını okuyun!

Göster
Doktorlar

Size en uygun doktoru seçin!

Göster
Hastaneler

Size en uygun hastaneyi seçin!

Göster