Bel Kayması (Lomber Spondilolistezis) Nedir?

Bel Kayması (Lomber Spondilolistezis) Nedir?

27 Mart 2019 04:32

Bir omurganın öne doğru kayması anlamında kullanılır. Sıklıkla bel bölgesinde olur. Omurgaları arka tarafta birbirine tutan faset ekleminin kırılma ya da ayrılmasıyla birlikte görülür. %5-6 erkeklerde %2-3 oranında bayanlarda görülür. Fiziksel aktivitesi fazla olanlarda ağır çalışanlarda daha sık görülür. Erkeklerde semptomlar daha önce çıkablir. 5 yaşının altında kaymayı saptamak zor olabilir ama fiziksel aktivite fazlalaştıkça semptomlar belirginleşebilir ki 7-10 yş larında sıklaşır. Kaymanın derecesine göre sınıflandırılabilir( Gradeleme). Grade 1 en az kaymanın olduğu tabirken Gr 5 ise kaymanın en çok olduğu tabirdir. Komşu omurganın üzerinden ne kadar öne doğru kaydığına göre.


Grade 1 %25 ‘i öne doğru kaymışsa
Grade 2 %50
Grade 3 %75
Grade 4 %100
Grade 5 omurga tamamen komşu omurganın önünden aşağı doğru düşmüşse ki buna spondilopitosis de denir.Bel Kaymasının Tipleri Nelerdir?Gelişimsel bel kayması;
Doğuştan var olabildiği gibi çocukluk zamanında da ortaya çıkabilir fakat bulguları erişkin olana kadar ortaya çıkmayabilir.

Edinsel bel kayması;
İki şekilde ortaya çıkabilir ?
Ağır iş ve spor yapma sonucunda günlük strese maruz kalan omurgamız yıpranmaya ve kireçlenmeye başlıyor ve omurgalar arasındaki bağlantılar güçsüzleşip bel kaymasına sebep olmakta.
Tek ya da tekrarlayıcı kuvvete, yüksekten sırt üstü düşme ya da belini kullanarak ağır iş yapmak gibi, maruz kalmak bel kaymasına yol açabilir.Ne Gibi Şikayetlerim Ortaya Çıkabilir?


Çoğu kişide hiçbir şikayeti yok iken sadece farklı bir problem için çekilen röngentde tesadüfen de bulunabilir. Fakat birkaç problem eşlik edebilir.
Özellikle çalıştıktan, yorulduktan sonra artan bel ağrısı.
Bel kısmındaki kavisin artması
Bacaklarda ,ayaklarda ve veya uyluk kısmında ağrı ve/ve ya kuvvetsizlik.
Büyük abdest ve idrar fonksiyonlarında azalma.
Baldırda kasılmalar,
İleri vakalarda duruşda ve yürümede değişiklikler gözlenebilir. Hasta çökkün bir vaziyette yürüyebilir.Tedavi Seçenekleri Nelerdir?Öncelikle medikal tedavi yapılır. Bunlar genellikle ağrı kesici ve kas gevşeticilerdir. İleri olgularda fayda etmeyebilir. Fizik tedavi de yapılabilir.Ağrı Tedavisi Yapılabilir mi?


Medikal tedavinin fayda etmediği, fizik tedavinin de yararlı olmadığı durumlarda ya da hasta ameliyat olamayacak ileri derecede kalp, akciğer … gibi rahatsızlıkları varsa ağrı tedavisi kesinlikle yapılabilir. Transforaminal sinir enjenksiyonu ve faset sinir blokajı bu hastalar için uygun bir tedavidir. Yaklaşık 10 dk süren bir işlem ve 20 dk lık dinlenme ile hastanın ağrıları belirgin derece azalır ve ortalama 6 ay gibi etkisi olacaktır. Yılda 1 kaç kez tekrarlanabilir.Hangi Testler Yapılır?


2 yönlü röntgen grafi, hareketli bel röntgen filmi, lomber tomografi ve MRI çektirmek gerekebilir. Genellikle hareketli röntgen filmi ve MRI yeterlidir. Hareketli röntgen filminde ne kadar kayma olduğu saptanır ve 4mm den fazla olan kaymalar genellikle ameliyat gerektirir. MRI da ise sinirin ne kadar bası altında oldugu eşlik eden başka patolojiler var mı ( bel fıtığı, kanal daralması) gibi durumlara bakılır ve ameliyat ona göre planlanır. Tomografide ise kemik patoloji iyi görünür ve kırığın yeri net olarak saptanır.


Ameliyat Ne Zaman Olmam Gerekir?


Eğer yürümekle artan bel ve bacak ağrınızla idare edemiyorsanız,sürekli ağrınız oluyorsa , geceleri yatınca bacaklarda uyuşma ve bel ağrısı oluyorsa, bir şeyleri taşımakta zorlanıyorsanız, ayağınında kuvvet kaybı var ise, medikal ve fizik tedaviden tedaviden fayda görmüyorsanız, idrar büyük abdest sorunlarınız varsa en önemli kriterimiz yürüme mesafeniz çok kısa ise mutlak deneyimli ellerde ameliyat olmanız gerekir.Nasıl Bir Ameliyat Olmam Gerekiyor?Hareketli olan bel kayması instabil bir durum olarak adlandırılır. Hareketle artan kayma sinirlere bası yapmakta ve bacak ağrısana sebep olmaktadır. Ayrıca eklem yerindeki kırığa bağlı hareketle kemikler birbirine sürtmekte o da bel ağrısa sebep olmaktadır. Bunun içindir ki bu hareketi önlememiz gerekir. Yani birbirinin üzerinde kayan 2 omurgayı birbirine vidalarla tutturmamız ve stabil hale (hareketsiz) hale getirmemiz gerekir. Aynı zamanda bası altında olabilecek sinirlerin mikroskop kullanarak serbeştleştirilmesi gerekir. Bunu hastanın MRI na ve kliniğine göre karar veririz. Vidalama ameliyatlarında eş zamanlı skopi çekilerek hata riskini en aza indirgeriz ve deneyimli ellerde bu vidalar hayat kurtarıcıdır.Ameliyat Sonrasında Beni Neler Bekliyor?


Ameliyat sonrasında 3. saat su ve yemek yemeye başlanır. Ameliyat sonrasında genellikle ameliyat yarasına bağlı bel ağrısı olur ki ağrı kesicilerle kontrol altına alınır. 1. Günden sonra dreni olan hastalarımızın dreni çekilir ve hasta bel korsesi ile yürütülmeye başlanır. Hastalarımızın çoğunda bacak ağrıları geçer ve bel ağrısıda günler içinde azalma gösterir. Yürüme mesafeleri artık daha rahattır. 2. Gün genellikle hastamızı taburcu edilir ve 10 gün sonra kontrola çağırılır. Bu arada ameliyat yarasına pansuman bölgesinde kirlenme olmadığı sürece tekrar pansuman yapılmaz hastalarımız özel streçli pansuman pedi kullanarak banyo yapabilirler. 10. Günden sonra yara kontrol edilir ve pansuman pedi çıkartılır. Bel korsesini ise en az 1 ay takmasını isteriz. Ameliyat öncesi kanalı çok sıkışık olan hastalarımızın ameliyat sonrası bacaklarda uyuşma gözlenebilir. Bu durum sinirin bası altında hasar görmesinden ve iyileşirken de uyuşma ile iyileşmesine bağlıdır. Bu uyuşma 1 kaç ay sürebilir. Bundan rahatsız olan hastalarımıza gabapentin etkinliği olan ilaç başlanır ve şikayetleri giderilir. Ancak hasta bu ameliyattan sonra eskiyi hiç hatırlamayacaktır ağrıları geçecek ve kendini çok iyi hissedecektir.Bana Vida Takıldı Bunlar Çıkartılacak mı?


Vidalı ameliyat yaptığımız hastaların vidalarını çıkartmayız bunlar titanyum denilen özel alaşımdan yapılır ve vücuda uyumludur .ancak ve ancak hasta çok ağır bir travma geçirip kırılmadığı sürece çıkartmayız. Ayrıca vidalı ameliyatlarda ki amacımız omurgayı füzyon dedigimiz omurgayı birbirine tutturmak ve kemikleşmesini sağlamaktır. Kemikleştikten sonra bu genellikle 1 yıl içerisinde olur. Vidalar amacını yitirir artık yükü kemikleşen omurga taşımaktadır. Çıkartılmasında hiçbir sakınca yoktur. Ancak ve ancak hasta çok ağır bir travma geçirip kırılmadığı sürece ya da hasta psikolojik olarak alışamadıysa bunlar bana batıyor şeklinde ifadelerde bulunuyorsa o zaman vidaları çıkartmayı düşünebiliriz. Vidalar , eğilmemizi kesinlikle engellememektedir.


Tekrar Ameliyat Gerekirmi?


Vidalı ya da vidasız ameliyat olsun tekrar ameliyat olma riski çok düşüktür

130
Beyin ve Sinir Cerrahisi Op. Dr. Gökhan Serbes
Doktorun Profilini Göster
Sağlık Hizmetleri

Alacağınız sağlık hizmeti konusunda bilgi sahibi olun!

Göster
Gezi & Seyahat

Gezi konusunda size rehberlik edecek blogları ve yöresel lezzetleri okuyun!

Göster
Haber & Blog

Güncel haberleri ve blog yazılarını okuyun!

Göster
Doktorlar

Size en uygun doktoru seçin!

Göster
Hastaneler

Size en uygun hastaneyi seçin!

Göster