Karpal Tünel Sendromu, Belirtileri, Tanı ve Tedavi Yöntemleri

Karpal Tünel Sendromu, Belirtileri, Tanı ve Tedavi Yöntemleri

17 Çar 2019 02:35

Karpal Tünel Sendromu Nedir?


Elde duyu ve hareketi sağlayan median sinirin el bileği seviyesinde sıkışmasıyla ortaya çıkan Karpal Tünel Sendromu, genellikle kadınlarda görülüyor. Orta yaşla beraber hasta sayısının arttığı bu rahatsızlığa diyabet ve romatizmal hastalığı olanlarda sıkça rastlanılıyor. Hamilelerde iki bilekte birden görülebiliyor. Öte yandan özellikle klavye ve mouse kullanımına bağlı mesleki sebepler ile genetik yatkınlık da hastalığın ortaya çıkışında önemli rol oynuyor. 


Belirtiler


Bu sorun en sık başparmak dahil, işaret ve orta parmak bölgesindeki his kaybıyla belirti veriyor. En önemli bulgu ise gece ağrıyla uyanıp, bu ağrı ve uyuşma nedeniyle rahatsızlık hissedilmesi. Özellikle gece ağrısı olması ve buna bağlı uykudan uyanmak basının şiddetlendiğinin göstergesi oluyor


Tanı ve Tedavi Yöntemi Nelerdir?


Tanı için hasta öyküsü alınıp, EMG testi ile sinir iletim hızı ölçülüyor. Hastanın şikayeti, basının derecesine göre basit çözümlerden ameliyata kadar geniş spektrumlu bir tedavi uygulanıyor. Gece ağrısı yaşayan Karpal Tünel Sendromu hastaları ameliyatla tedavi olduğunda, cerrahiyi takip eden gece ağrılardan kurtuluyor. Ancak hafif vakalar, EMG bulguları az olan hastalar ile hamilelerde gece splintleri denilen, el bileğini içeride tutan ateller kullanılıyor. Ağızdan bazı destek ilaçları da verilebiliyor. Bazı durumlarda bölgeye kortizon enjeksiyonu tedavisi de uygulanıyor.

148
Ortopedi ve Travmatoloji Prof. Dr. Aydın Yücetürk
Doktorun Profilini Göster
Sağlık Hizmetleri

Alacağınız sağlık hizmeti konusunda bilgi sahibi olun!

Göster
Gezi & Seyahat

Gezi konusunda size rehberlik edecek blogları ve yöresel lezzetleri okuyun!

Göster
Haber & Blog

Güncel haberleri ve blog yazılarını okuyun!

Göster
Doktorlar

Size en uygun doktoru seçin!

Göster
Hastaneler

Size en uygun hastaneyi seçin!

Göster