Yaşam Kalitenizi Yükseltecek Öneriler

Yaşam Kalitenizi Yükseltecek Öneriler

04 Ocak 2019 12:55

Yaşamak hepimiz için önemli… Çünkü tek ve biricik! Geri dönme şansımız yok, elimizde istediklerimizi yerine getirecek sihirli bir değneğimiz yok. Masallardan gelme bir peri annemiz de yok.


Sadece bir kere yaşama şansımız olan hayatımızı olabildiğince konforlu yaşamamız gerekiyor. Daha çok huzur daha çok sevgi ve daha çok sağlık sığdırmalıyız ömrümüze… Hatırladığımızda bizi gülümsetecek insanlar ve onlarla oluşturduğumuz anılar daha çok yer tutmalı içimizde.


Yaşam kalitesini artıracak olan konfordan bahsederken kastımız elbette lüks içinde sadece nesnelere odaklı yaşamak ve bunları sağlamak için çok paraya sahip olmak değil. Aslında anlatmak istediğimiz şey tam da şu, teninize değen damlalar sayesinde bedeninizi nasıl hissedebiliyorsanız, ruhunuzun da esenliği hissetmeye başlaması…


Peki, bu esenliği nasıl hissedebiliriz ruhumuzda ve bedenimizde?


Güne Kahvaltı İle Başlayın!

“Ama kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı” diyor şair… Gerçekten de öyle.  Güne zinde ve sağlıkla başlamanın en güzel yolu güzelce yapılmış bir kahvaltı.


Yemek Pişirmeyi Deneyin!

Yemek yapmanın olumlu duyguları harekete geçirdiği bir gerçek.  Yemekle uğraşmak veya yemek pişirmek, yemek hazırlamak, yaptığınız şeyde başarı hissi ve gurur duygusu hissetmenizi sağlar. Buna ek olarak, onu yemek memnun eder.Bitki Yetiştirin! 

Bir bitki ile ilgilenmek insandaki stresi ve endişeyi azaltır. Çünkü toprağın içinde doğal antidepresan görevi gören “Mycobacterium Vaccae” adlı bir bakteri bulunur. Bitkilerin gerçekten de beynin elektriksel işlevlerinde pozitif değişimlere sebep olduğu bir gerçek.


Gönüllü Bir İnsan Olun!

 Birilerine yardım edebilmek ve onun için bir şeyler yapabildiği görmek insana sevinç ve coşku verir. Veren ve karşılığında bir şey beklememeyi öğrenebilen insanlar yaşamın farklı bir sırrını bulmuş gibi hisseder.  


Kendiniz İçin Yaptıklarınızı Tuttuğunuz Bir Ajandanız Olsun!

Düzenli olmak size alışkanlık kazanımında kolaylık sağlar. Bir plana, programa uymak ve yaptıklarınızı daha canlı hatırlamak için kendinize ait bir ajandanız ya da günlüğünüz olması sizin için faydalı olacaktır.


Hayatınıza Renk Katmaya Çalışın!

 Hayatınıza renk katmak derken aslında belki de sadece duvarlarınızın rengini değiştirmek bile olabilir bu… Gökyüzünün mavisini, doğanın yeşilini daha çok seyretmek… Kıyafetlerinizi biraz daha canlı renklerden tercih etmek… Kısacası hayata daha fazla renk katmak sizi daha huzurlu ve daha enerjik bir kişi haline getirebilir.Yürüyüş Yapın!

Her gün düzenli yürüyüş yapmanın faydaları aslında saymakla bitmez. Düzenli yürüyüş yapmanın faydaları arasında kısaca sayacak olursak; kalbinizi ve akciğerlerinizi korur, stresinizi azaltır, kilo kontrolünde etkilidir.


Doğayla Bütünleşin!

Şimdiye kadar yapılmış birçok çalışma hep aynı sonucu gösteriyor ki doğanın insan psikolojisine etkisi, insanın ona yakın olduğu ölçüde hissedeceği mutluluk oranını artırıyor olması. O yüzden duyacağımız mutluluk hissinin doğaya yakın olmakla yakından bir ilişkisi olduğunu unutmamak ve ona göre davranmak gerekiyor.


Öğrenmeye Meraklı Olun!

İnsanın ya da daha genel bahsedecek olursak insanlığın ilerlemesindeki en temel dürtülerden birinin merak olduğunu keşfetmemiz kaçınılmaz olacaktır. Merak ilerlemenin en önemli itici gücüdür çünkü. Ve giderek geliştiğini hissetmek insana tatlı bir tatmin duygusu aşılar.


Daha Çok Okuyun!

Daha çok okuyun; çünkü yaşamı bir kere deneyimleme hakkımız var. Ama yaşamı farklı yollarla deneyimleyen insanların yaşantılarını öğrenerek onu birden fazla deneyimleme hakkına da sahip olmuş oluyoruz. Yani daha çok yaşamak için daha çok okumak lazım diyoruz kısaca!


Daha Çok İzleyin!

Bazı zamanlarda hayal gücünün bilgiden daha önemli olduğunu hatırlatmakta fayda var. Bildiklerimize ya da bileceklerimize bir sınır koyabilirken hayallerimizin bir sınırı yok. Bu da onu bilgiden daha kapsayıcı bir hale getirebiliyor. Bu açıdan baktığımız zaman izlemek hem hayal gücümüzü geliştirecek hem de sosyal olarak bizi geliştirecek getirilere sahip olmamızı kolaylaştırır.


Bir Sporla Uğraşmaya Çalışın!

  Bir sporla uğraşmak sizi hem psikolojik olarak sağaltırken hem de kaslarınızı güçlendirmenize, dayanıklılığınızı artırmanıza, depresyonu ve kaygıyı engellemenize ve genel olarak zindelik kazanmanıza yardımcı olacaktır.


Eşyalarınızı Azaltın!

 Hayat zaten yetirince kalabalık ve karışık. Dünyaya hâkim olan tüketim çılgınlığı ise bize hep daha fazlasına ihtiyacımız olduğunu söyleyip duruyor. Bu da bizi her şeye sahip olmak isteyen ve bunun için gereksiz kaygılanan insanlara dönüştürüyor. O zaman neden daha azı ve yeterli olanıyla daha huzurlu olmayı denemiyoruz?


Hayatınızda Müziğe Daha Fazla Yer Açın!

Müziğin sizi bir girdap gibi içine çektiği zamanlar olmuştur. Müzik, “İnsana sesler aracılığıyla kendini ifade etme olanağı veren sanat” tanımıyla da müziğin insan için ne kadar önemli olduğuna da bir açıklama getiriyor aslında… Evrensel bir dil, psikolojik ve fizyolojik gelişime etki… Daha ne olsun ki!


Başkalarından Kurtulun!

“O ne der, bu ne der?” Bu düşünme şekline devam ederek insanlardan kurtulamayız. Kurtulamadığımız sürece de hayatı kendi isteklerimize göre dilediğimizce yaşayamayız. İnsanız ve hepimizin sosyal, ekonomik, eğitim vb. koşulları çok farklı, doğal olarak bakış açıları ve beklentileri de… İnsanların dediklerine takılmadan yaşamaya özen gösterin. Çünkü onlar yaptıklarınızın iyi olup olmadığına değil, kendilerine faydalı olup olmadığına bakarlar…Sık Sık Hediye Verin! 

Aslında hediye vermek hoş bir alışkanlıktır ve içgüdüseldir. Bu sevgiye işaret eden ve şükran sunmak için kullanılan samimi bir teşekkür olarak algılanmalıdır. Kısacası alanı da vereni de mutlu eden bir alışkanlık neden hayatımızda olmasın ki…


Korkularınızın Üzerine Gidin!

Korkunun kendi kendine beslenen bir canavar olduğu söylenir hep. Korkularla yüzleşmek gerektiğini söylemek elbette yapmaktan kolaydır. Zor olan bunun bir yolunu bulmak ve bu cesareti gösterebilmektir.


Yeni Yerler Keşfedin!

Çevrenizi, ufkunuzu genişletmek için farklı deneyimler kazanmak… Kendimiz ve çevremizin dışında farklı insanların, geleneklerin ve yaşam şekillerinin olduğunu görmek de bizi besler ve geliştirir.


Ailenize Ve Sevdiklerinize Daha Çok Zaman Ayırın!

 İşiniz çok yoğun evet. Kariyer planlarınız var. Ev işleri birikerek yapılmayı bekliyor. Belki bir de çocuklarınız var. Kısacası her şey var ama sevdiklerinize ve ailenize ayıracak vaktiniz mi yok! Yapmayın, bahaneler üretmeyi bırakın ve onlara vakit ayırabileceğiniz bir program yapmaya başlayın. Emin olun onlarla geçirilecek vakit sizin için kariyer basamaklarından ve çamaşır yıkamaktan daha önemli.


Kendinizi Dinleyin Ve Sevin!

 O kadar kalabalık bir dünyada yaşıyoruz ki her şeyin sesi kendi sesinizi bastırıyor ve duyulmaz hale getiriyor. Kendimizi dinleyemez ve anlayamaz bir hale geliyoruz. Hâlbuki kendimizi sevebilmek ve kendimizde huzur bulabilmek için kendimizi dinlemeyi öğrenmemiz gerekiyor.Canlı Müzik Dinleyin!

Her anın kendi içerisinde bir daha geri döndürülemeyecek olan bir biricikliği ve bir aurası vardır. Böyle enerjiye sahip olan bir anının içinde bulunmak yaşam deneyimizi kuvvetlendirir.


Bol Bol Su İçip Bol Bol Sebze Tüketin!

Sağlıklı beslenen bir kişi kendisini her zaman daha rahat ve dinç hisseder. Bu kişilerin hastalıklara yakalanma olasılığı daha düşük olur. Hastalandıkları vakit ise daha çabuk iyileşirler. Sağlıksız ve dengesiz beslenen kişiler ise daha çabuk hastalıklara yakalanırlar.


Bir Hobi Edinin!

Bir hobiye sahip olmanız demek kendinizi ifade etmenin başka bir yolunu keşfetmek demek. İnsan ruhundaki yaratıcılık ve üretme arzusu ancak size en uygun hobinin yardımıyla ortaya çıkabilir ve hayatınıza anlam katabilir.


Nefes Egzersizleri Yapın!

Nefes alıp verme şeklimiz ile duygu durumlarımızı düzenleyebilir, kaygımızı azaltabilir, gevşeyebilir, dikkat ve verimliliğimizi artırabiliriz. O yüzden doğru nefes almayı öğrenmeli ve içinde bulunduğumuz durumun koşullarına göre sık sık nefes egzersizleri yapmalıyız. Bunun için sadece günde 3 dakikanızı ayırmanız bile yeterli.
Bulmaca Çözün!

Bulmaca çözmek duygularınızı ve sözlü becerilerini geliştirdiği gibi, Alzheimer riskini ve stresi azaltır. Aynı zamanda sosyalleşmenize de yardımcı olur.Çocuklarla Vakit Geçirin! 

Evet… Hele ki biraz üzgünseniz ya da canınız sıkkınsa, bu duygu durum halinden biraz uzaklaşmak istiyorsanız çocuklarla vakit geçirmeyi deneyin. Onların masumiyetleri, bir şeyleri öğrenme arzusu ve gülümseyişleri sizi bir anda olsa sıkıntınızda uzak tutacak iyi vakit geçirmenizi ve her ne kadar fiziksel olarak yorulsanız bile psikolojik olarak dinlenmenizi sağlayacaktır.


Esenlikte kalmanız dileğiyle…


Sağlık Hizmetleri

Alacağınız sağlık hizmeti konusunda bilgi sahibi olun!

Göster
Gezi & Seyahat

Gezi konusunda size rehberlik edecek blogları ve yöresel lezzetleri okuyun!

Göster
Haber & Blog

Güncel haberleri ve blog yazılarını okuyun!

Göster
Doktorlar

Size en uygun doktoru seçin!

Göster
Hastaneler

Size en uygun hastaneyi seçin!

Göster