Servikal Disk Hernisi Nedir? (Boyun Fıtığı) Neden Olur? Teşhis ve Tedavisi Nasıldır?

Servikal Disk Hernisi Nedir? (Boyun Fıtığı) Neden Olur? Teşhis ve Tedavisi Nasıldır?

27 Mart 2019 04:50

Boyun fıtığı omurganın arasındaki disklerin zaman için yıpranma ve aşınmasıyla artan disk içindeki basıncın, diskin içindeki yapının sinirlere doğru yer değiştirmesidir.

Ne Gibi Şikayetlere Sebep Olur?

Boyun fıtığı başta boyun ağrısına ve sonrasında omuz, kol, kürek kemiği, elde ağrı ve uyuşmalara, kuvvet kaybına, dengesiz yürümeye , ellerde kollarda titremeye, bazı durumlarda ise belde ağrı ve bacaklarda kuvvetsizliğe bile sebep olabilir.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Eğer ağrılarınız medikal tedaviyle geçmiyorsa 10 günden fazla sürüyorsa doktora başvurabilirsiniz.

Boyun Fıtığının Tanısı Nasıl Konulur?

Öncelikle şikayetiniz dinlenir ve muayene edilir. Kuvvet kaybı, patolojik refleksleriniz var mı diye bakılır. Şikayet ve muayene durumunuza göre MRI istenir. MRI sonucuna göre medikal tedavi, fizik tedavisi , ağrı tedavisi ve ya cerrahi tedavi planlanır.

Boyun Fıtığında Cerrahi Tedavi Ne Zaman Yapılmalı?

Boyun fıtığında 2 tür klinik vardır. Birincisi boyun ve kol ağrı olup , kuvvet kaybı eşlik ediyor ve diğer tedavilerden fayda görmemişse ve boyun MRI ‘ında bu durumu açıklayacak fıtığı var ise cerrahi karar verilir.
2.klinik şekli ise fıtık büyük olup omuriliğe basıda bulunup kanlanmasını bozup ellerde, kollarda ve bacaklarda kuvvetsizlik, bel ağrısı , yürümede zorlanma , kaslarda erime ve dengesizlik yaratan şeklidir ki bu durum boyun fıtığının korkulan sunum şeklidir. Hatta ve hatta ileri durumlarda idrar ve büyük abdest fonksiyonlarında bozulmaya bile sebep olabilir. Bu tür hastalarda muayene ve MRI şarttır. Acil olarak daha fazla ilerlemesin, mevcut durumunu korusun ve iyileşme şansı olsun diye ameliyata alınır.

Nasıl Bir Ameliyat Gerekir?

Dünyada hala altın standart olan mikrodiskektomi yöntemiyle boyunun ön tarafından yapılan 2-3 cmlik kesi ile bu ameliyat yapılır. Bu ameliyatlar hastaların gözünü korkutabilir . Ön tarafta yemek ve nefes borusu, şah damarı, sinirler ve omurilik bulunması hastayı korkutabilir. Fakat teknik bir ameliyat olup mikrodiskektomi yöntemiyle korkulanın aksine deneyimle ellerde bir o kadar da kolaydır. Mikroskop bu ameliyatlarda çok önemli yer teşkil etmektedir. Her türlü doku çok rahatlıkla ayırt edilebilir. Boyunda 7 tane omurgamız üst üste sıralanır ve en çok 5-6 sonra 6-7 ve 4-5 bölgelerinde sık görülüp, mikroskop eşliğinde tüm disk yapısı ve fıtık alınır sinirler kontrol edilir ve alınan disk yapısın yerine çökme olmasın diye kafes dediğimiz vücuda uyumlu çok özel bir maddeden yapılmış olan (PEAK) omurganın arasını kaplayacak şekilde 1cm ye 5-6-7 mm boyutlarında kafes yerleştirilir. Ve ameliyat sonlandırılır. Tüm bu işlemler mikroskop eşliğinde yapılır.

Ameliyat Sonrası Neler Bekliyor?

Ameliyat sonrası 3-4 saatte oral alım ve yürüme başlamaktadır. En sık karşılaştığımız durum hafif yutma güçlüğüdür ki 1 kaç günde gerilemektedir. Yaraya bağlı boyun ağrısı olabilmekte fakat o da birkaç günde geçmektedir. Hasta ameliyat gününün akşamı yada 1 gün sonra taburcu edilir. 10 gün boyunlukla mobilize olunup 10.gün kontrolden sonra hasta boyunluğu çıkartabilir. Hasta isterse işine rahatlıkla dönebilir. Ve boyun güçlendirici hareketler önerilir. 1 ay sonunda eski hayatına rahatlıkla dönebilir. 2. Kliniğe sahip olan hastalarımız da ameliyat sonrası hastanın durumuna göre fizik tedaviye yönlendirilir.

Boyun Fıtığı Tekrarlar mı?

Boyun fıtığında diskin hepsi alındığından o bölgede tekrarlama olmaz çok nadir olarak ameliyat olunan bölgenin altından ya da üstünden tekrarlama olabilir.

130
Beyin ve Sinir Cerrahisi Op. Dr. Gökhan Serbes
Doktorun Profilini Göster
Sağlık Hizmetleri

Alacağınız sağlık hizmeti konusunda bilgi sahibi olun!

Göster
Gezi & Seyahat

Gezi konusunda size rehberlik edecek blogları ve yöresel lezzetleri okuyun!

Göster
Haber & Blog

Güncel haberleri ve blog yazılarını okuyun!

Göster
Doktorlar

Size en uygun doktoru seçin!

Göster
Hastaneler

Size en uygun hastaneyi seçin!

Göster