Başparmakta Eklem Kireçlenmesi

Başparmakta Eklem Kireçlenmesi

17 Çar 2019 02:25

Bu rahatsızlık 50 yaş üzeri her beş kadından birinde görülüyor. Hastalık kendini başparmak kaidesinde eklem kireçlenmesi şeklinde gösteriyor. 


BELİRTİLER: Başparmakta oluşan bu sorun zaman zaman şiddetli ağrılara yol açıyor.


Tanı ve Tedavi Yöntemi


Hastalığın tanısı hasta öyküsünün alınması, fizik muayene ve görüntüleme yöntemleriyle konuluyor. Tedavi kireçlenmenin derecesine göre yapılıyor. Hafif olgularda atel, enjeksiyon ve medikal tedaviler; ağır olgular ve şiddetli ağrısı olan vakalarda ise ameliyat tercih ediliyor. Tedavide başparmağın üzerindeki zorlanmayı kaldırıcı ateller kullanılıyor, gerekli hallerde kortizon da uygulanabiliyor. Diğer tedavi yöntemleri ise hastanın kendi kanından elde edilen, trombositten zengin plazma yani PRP enjeksiyonu ve fizik tedavi. Hastalık şiddetli ağrılara neden oluyorsa yapılan cerrahi yöntemlerle başarılı sonuçlar elde ediliyor. Artrodez cerrahisi kireçlenmiş eklemdeki iki kemik arasındaki kıkırdaklar çıkartılarak eklemin sabitlenmesini ifade ediyor. Bu bölgeye protez de uygulanabiliyor, yalnız günümüzde ameliyat sonrası sorunlar nedeniyle yaygın kullanım alanı bulamıyor. Günümüzde en çok uygulanan cerrahi yöntem ise o bölgeye yalancı bir eklem yapılması yani kireçlenmeye neden olan kemiklerden birisinin kısmen ya da tamamen çıkartılması. Bu bölge yumuşak doku olarak çoğunlukla tendonla dolduruluyor ve parmağın kısa kalması da engelleniyor. Ortalama üç ay içerisinde son derece kullanışlı, fonksiyonları iyi ve ağrısız bir başparmak elde ediliyor.


Çocuklarda Sorun Kendiliğinden Kaybolabiliyor

Erişkinlikte ve çocuklukta görülen tetik parmak vakaları farklı seyrediyor. Doğumsal anomali olarak nitelendirilen bu sorun esas olarak zaman içerisinde kazanılıyor. Çünkü doğumu takip eden dönemde çocuk sağlıklıyken, sonrasında tetik parmak ortaya çıkabiliyor. Çocuk hastalarda tendonda bir nodül oluşuyor. Nedeni bulunmayan bu sorun tedavi gerektirmeden kendiliğinden yüksek oranda ortadan kalkabiliyor. Fakat parmağın kilitlendiği durumlarda, özellikle de başparmak kilitlenmelerinde çocuğun elini kullanabilmesi, o bölgede kemik gelişiminde ve eklemlerde deformasyon oluşmaması için erken cerrahi tercih edilebiliyor. Bu özel şartlar dışında ameliyat, doğumu takip eden 18. aydan sonra yapılıyor.

148
Ortopedi ve Travmatoloji Prof. Dr. Aydın Yücetürk
Doktorun Profilini Göster
Sağlık Hizmetleri

Alacağınız sağlık hizmeti konusunda bilgi sahibi olun!

Göster
Gezi & Seyahat

Gezi konusunda size rehberlik edecek blogları ve yöresel lezzetleri okuyun!

Göster
Haber & Blog

Güncel haberleri ve blog yazılarını okuyun!

Göster
Doktorlar

Size en uygun doktoru seçin!

Göster
Hastaneler

Size en uygun hastaneyi seçin!

Göster