Türkiye’de Sağlık Turizmi Nerelerde Yapılır?

Türkiye’de Sağlık Turizmi Nerelerde Yapılır?

24 Aralık 2018 10:42

Sağlık Turizmi Hakkında


Sağlık turizmi, tedavi amacıyla yapılan seyahatler anlamının dışında, Türkiye'deki sağlık kuruluşlarının büyümesine de öncülük eden önemli bir turizm türüdür. Hem yurt içinde hem de yurt dışında yapılabilen sağlık turizminin pek çok çeşidi bulunmaktadır.


Ülke ekonomisine katkısı dikkate alındığında sağlık turizminin gelişimi hem ekonomik hem de istihdam açısından hayli önemli bir konumdadır.


Ülkemizde medikal alanda tedavilerin uygulandığı özel hastaneler bulunmaktadır ve bu hastaneleri diğerlerine nazaran özel kılan şey; hastaların ilgili hastanede hem tatil yapabilmeleri hem de tedavi olmalarıdır.


Türkiye, sağlık turizmi alanında başarıya dair gösterilen listenin üst sıralarında yer almaktadır. Termal kaynakları, coğrafi ve fiziki özellikleri sayesinde değer taşımaktadır. Ayrıca fiyatların uygunluğu, gelişmiş teknoloji, alanında uzman hekimlerin nüfusu hastaları ülkeye çekmekte oldukça popüler etkenlerdir.


Türkiye’de, 40’dan fazla JCI ile uluslararası standartlarda akredite olmuş sağlık kuruluşu bulunmaktadır. Başta İstanbul ve Ankara illerinde yer alanlar olmak üzere özel, kamu ve üniversite hastaneleri dünyadaki en yüksek teknoloji ile donatılmıştır. Ülkemizde yer alan birçok hastane, onkolojik tedaviler, kardiyovasküler cerrahi, ortopedi, beyin cerrahi, çocuk cerrahi, estetik cerrahi, göz ve diş tedavileri alanında ileri teknolojili sağlık hizmetleri vermektedir. Yine bu hastanelerde Cyberknife, robotik cerrahi, MR hizmetleri, kemik iliği, organ transplantasyon yapılabilmektedir.


Sağlık bakanlığı sağlık turizmi dairesi başkanlığı bünyesinde 7/24 saat Arapça, İngilizce, Almanca ve Rusça dilinde acil durumlarda 112, şikayet durumlarında 184 nolu hatlarda ve hastanelerde uluslararası hastalara tercümanlık hizmetleri verilmektedir. Tüm hastanelerimiz ulusal akreditasyon kriterlerine göre hizmet vermekte ve yılda 2 kez denetlenmektedir.


Sağlık Turizmi Nerelerde Yapılır?


Hem tatil hem de sağlık ihtiyacınızı bir arada gidermenizi sağlayan sağlık turizmi, bu amaç doğrultusunda kurulmuş olan özel hastanelerde yapılmaktadır. Hastanelerin dışında termal hizmet vermekte olan kuruluşlar da sağlık turizmi yapabilmek için uygun olan yerlerdir. Günümüzde sağlık hizmetleri alanında ilgili kaynaklara sahip olan illerde çeşitli sağlık turizmi tesisleri bulunmaktadır. Bu tesisler hasta ve danışanlara özel pek çok alanda faaliyet göstermektedir.


Türkiye’de Sağlık Turizmine Elverişli Başlıca Şehirler 


İstanbul

İstanbul, Avrupa ile Asya arasında köprü vazifesi gören bir kültür şehridir. Yaz ayları genellikle sıcaktır, kışlar ise bölgeyi etkisi altına alan soğuk hava dalgalarından dolayı farklılık gösterir. İstanbul’a karayolu, havayolu ve denizyolu ile ulaşım sağlanabilmektedir. Türkiye’nin metropol şehri olan İstanbul JCI ile akredite edilmiş özel hastane sayısının en fazla olduğu şehirdir. Ayrıca Tuzla Kaplıcalarıyla alternatif sağlık hizmeti sunulmaktadır.


Antalya 

Antalya Akdeniz Bölgesinde bulunur. Deniz, kum ve güneş denilince akla gelen ilk yer olmaktadır. Buraya yaz mevsiminde dünyanın her yerinden turistler adeta akın etmektedir. Bunun yanında birçok tarihi yapıya da sahiptir. Deniz turizmin başkenti olarak bilinen şehirdir. Antalya'nın en önemli kaplıcaları arasında yer alan Damlataş Kaplıcası, içerisinde bulunan görsellerle insanları kendisine hayran bırakmaktadır. İçerisinde yer alan Karbondioksit ve düşük temperaür kaplıcayı gezen insanların ilk olarak fark ettikleri etkilerdir. 


İzmir

İzmir Ege Bölgesinde bulunur. Doğal güzellikleri ve tarihi yapıları ile bilinen İzmir kentine yıl içerisinde birçok yerli ve yabancı ziyaretçi gelmektedir. Ege’nin İncisi olarak adlandırılan bir kenttir. İzmir önemli termal kaynakları da bünyesinde barındırmaktadır. Öyle ki, Balçova Agamemnon, Allianoi, Asklepion, Karakoç, Çeşme-Şifne (Reisdere)  vb. gibi pek çok kaplıcasıyla antik dönemlerden beri şifa dağıtmış olan kent, günümüzde de aynı işlevini devam ettirmektedir.


Ankara

Kentin geniş arazisinde yer yer iklim farklılıkları görülür. Güneyde, İç Anadolu ikliminin belirgin özellikleri olan step iklimi, kuzeyde ise, Karadeniz ikliminin ılıman ve yağışlı halleri görülebilir. Kara ikliminin hüküm sürdüğü bu bölgede kış sıcaklıkları düşük, yaz ise sıcak geçer. Kızılcahamam ilçesinde bulunan Kızılcahamam kaplıcasında suların ısısı büyük kaynakta 47 C°, küçük kaynakta ise 44 C°, maden suyu kaynağında 19,5 C°, acısu kaynağında ise 37 C° dir. Su, fiziki ve kimyasal bileşim olarak hipertermal hipotonik sular sınıfında yer alır. Kaplıca alanında bulunan konaklama tesislerinden içme ve banyo kürleri şeklinde yararlanılır. İçme kürleri, karaciğer, safra kesesi, mide ve bağırsak rahatsızlıkları, metabolizma hastalıkları üzerinde, banyo kürleri ise kalp, dolaşım bozuklukları ve romatizma üzerinde etkilidir.


Bursa

Bursa, Marmara Denizi’nin güney doğusunda bulunmaktadır. Genellikle ılıman bir iklime sahip olmakla beraber bölgelere göre iklim farklılıkları gösterir. Güneyde Uludağ'ın sert iklimi ve bol yağışlarına karşılık, kuzeyde Marmara'nın yumuşak iklimi hüküm sürmektedir. Bursa’ya kara, hava ve deniz yolu ile ulaşılabilir.

Bursa’da on beşten fazla devlet hastanesi ve üçü akredite olmak üzere sekiz özel hastane sağlık hizmeti vermektedir.

İçmeler ve kaplıcalar bakımından zengin bir kenttir. Bursa yüzyıllar boyunca kaplıca alanında insanların uğrak yeri olmuştur. Üç içme ve sekiz kaplıcaya sahiptir. Şifalı suları birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Bursa özellikle kış turizminde önemli rol oynamaktadır. Ülkenin büyük kayak merkezlerinden biri olan Uludağ Bursa kentinde bulunur. Kış aylarında medikal hizmetlerden faydalanmak için tercih edilebilirliği yüksek bir konumdur.

Sağlık Hizmetleri

Alacağınız sağlık hizmeti konusunda bilgi sahibi olun!

Göster
Gezi & Seyahat

Gezi konusunda size rehberlik edecek blogları ve yöresel lezzetleri okuyun!

Göster
Haber & Blog

Güncel haberleri ve blog yazılarını okuyun!

Göster
Doktorlar

Size en uygun doktoru seçin!

Göster
Hastaneler

Size en uygun hastaneyi seçin!

Göster