Dünya Sağlık Turizm’i İçin Türkiye’yi Tercih Ediyor!

Dünya Sağlık Turizm’i İçin Türkiye’yi Tercih Ediyor!

24 Aralık 2018 05:13

Globalleşen dünyada, ülkeler arasında işbirliğinin ve imkânların artması, ulaşımda kolaylıklar sağlanması, sağlık hizmetinde kalitenin dünyanın değişik köşelerinde de gelişmesi, sağlık hizmeti finansmanında hem bireysel hem de bütçe kaynaklı güçlükler, sağlık turizmi kavramının önemini giderek artırıyor.   

Sağlık turizmi;  Termal Sağlık Turizmi, Medikal Turizm, Yaşlı Turizmi, Engelli Turizmi olarak kategorilendiriliyor.


Peki, İnsanlar Sağlık Turizminde Gidecekleri Ülkeyi Hangi Nedenlere Göre Belirliyor?

  • Ülkenin sağlık sektöründe gelişmiş olması
  • Ülkenin coğrafi ve politik konumlarının avantajları
  • Teknolojik donanınım iyi olması
  • Turizm ülkesi olması

gibi etkenler ve imkânlar insanların ülkeleri tercih etme sebepleri arasında!

 

Türkiye’nin yeri…


Türkiye sağlık turizmi sektöründe son 10 yılda hızla gelişen ve yükselen bir ivmeye sahip.  Rakamlarla örnek vermek gerekirse, 2016 yılında 751 bin, 2017'de ise 765 bin sağlık turisti Ülkemizi ziyaret etti.  Bu turistlerin kişi başı ortalama harcaması 9 bin dolardan fazla oldu. Turizm pastasında sağlık turizminin 7,2 milyar dolarlık payı var.


Sağlık turizmine 10 sene önce başlayan Türkiye, karaciğer nakli lisansı olan 1 hastaneye sahipken, bugün  15 hastanede karaciğer nakli yapabiliyor.  Teknoloji ve yatırımlarla birlikte Sağlık Bakanlığı'nın akredite etmiş olduğu nakil, karaciğer nakli, kök hücre nakli, kemik iliği nakli merkezleri artış gösteriyor. Yabancı hasta kapasitesi arttıkça ağır vakaları alınabiliyor. Ağır vakaları alındığı zaman ortalama gelir de yükseliyor. Bugün bir kemik iliği nakli bir akrabadan yapılıyorsa 50-60 bin dolar civarında, eğer bir arkadaştan yapılıyorsa bir hastadan 100 bin dolar civarında gelir elde ediliyor.


Ayrıca Türkiye, saç ekimini kaliteli hizmetle sunan ülkeler arasında yer alıyor. Yılda 100 bin turist saç ekimi hizmeti almak için Türkiye’ye geliyor.


6 Dilde, 7/24 Hizmet


Uluslararası Hasta Çağrı Merkezi 6 dilde 7/24 hizmet veriyor. İngilizce, Fransızca, Arapça, Farsça ve Rusça dillerinde verilen hizmette her türlü danışmanlık alınabilmekte. Sağlık turizmi açısından kadın-doğum, göz hastalıkları, ortopedi ile ilgili problemler, iç hastalıkları, plastik ve estetik cerrahi amaçlı gelen hastalar ilk 5 sırayı oluşturmakta. Şu anda Almanya’dan gelen hastalar birinci sırada. Özellikle gurbetçilerimiz büyük oranda ülkemizi sağlık amaçlı olarak tercih etmekte. Irak, Azerbaycan, Libya gibi ülkeler de sağlık turizmi açısından ülkemizi en çok tercih eden ülkelerden. Ama Afrika ülkelerinden hatta ABD’den, İngiltere’den de sağlık hizmeti almak amacıyla gelen hastalar da var.

Sağlık Hizmetleri

Alacağınız sağlık hizmeti konusunda bilgi sahibi olun!

Göster
Gezi & Seyahat

Gezi konusunda size rehberlik edecek blogları ve yöresel lezzetleri okuyun!

Göster
Haber & Blog

Güncel haberleri ve blog yazılarını okuyun!

Göster
Doktorlar

Size en uygun doktoru seçin!

Göster
Hastaneler

Size en uygun hastaneyi seçin!

Göster