Türkiye’de Termal Turizm

Türkiye’de Termal Turizm

24 Aralık 2018 09:08

Termal Turizm Nedir?


Termal sağlık turizmi; termal sular bölgesinde yer alan çevre ve iklim faktörlerinden faydalanılarak insanların sağlık durumlarına olumlu katkı sağlamak için hekim denetimi ve gözetimi altında belirli birtakım tedavilerin uygulandığı bir sağlık hizmeti çeşididir. Fizik tedavi, rehabilitasyon, egzersiz, psikoterapi, diyet gibi çoğunlukla rehabilite edici tedavi yöntemleri bu alanda verilen hizmetlerdendir.


Termal turizm işletmesinin oluşumunda yer alan ilk unsur doğal kaynağın varlığıdır. Tesisin, termal turizm hizmetine uygun olabilmesi için gereken diğer unsur ise tüketici beklentilerini karşılayabilecek tüm imkânlarla donatılmasıdır.


Termal turizm; içerisinde çeşitli mineralleri barındıran ve 20 derece üstü sıcaklığa sahip jeotermal sulardan temizlik, dinlenme ve zindeleşme amaçları doğrultusunda faydalanabilmek için oluşturulmuş tesislere yapılan seyahati tanımlamaktadır.Türkiye’de Termal Turizm 


Türkiye sahip olduğu zengin termal su kaynakları ve sağlık turizmine uygun iklim koşulları ile ayrıcalıklı bir konumda yer almaktadır. Ülkemiz Alp-Himalaya orojenik kuşağında yer alması nedeniyle jeotermal açıdan oldukça yüksek bir potansiyele sahiptir.


Akdeniz ve Karadeniz bölgelerinde sınırlı sayıda olmakla birlikte tüm coğrafi bölgelerimizde termal su kaynakları bulunmaktadır. Ülke sınırlarımız içerisinde 46 ilde 200 civarında aktif olarak kullanılmakta olan kaplıca hizmet alanları mevcuttur.


Balneolojik amacıyla kullanılan sularda sıcaklık alt sınırı 20°C’tır. Bu bilgiye bakılarak Türkiye’de bulunan termal su kaynakları sıcaklık açısından oldukça uygundur. Doğal su çıkışı ve bol su verimi, termal suların debi ve sıcaklıkları, eriyik maden değerindeki yükseklik, kükürt, radon ve tuz bakımından zengin oluşu ve de coğrafi konumundan kaynaklı olarak diğer turizm türlerine entegrasyon kabiliyetinin oluşu, Türkiye’deki termal su kaynaklarının, dünyada bulunan diğer tüm kaynaklara oranla daha üst seviyede yer almasını sağlayan özelliklerdir.


Bölgelere Göre Termal Turizm Değerlendirmesi


Marmara Bölgesi


Termal Turizm alanında Marmara Bölgesi; turist sayısı, ulaşım çeşitliliği, kültürel miras ve çeşitli turizm türlerinin varlığı ile konaklama tesisleri açısından oldukça önemli avantajlara sahiptir. Cumhuriyet’in ilk yıllarında kaplıca turizminin gelişmesine yönelik ilk çalışmalar bu bölgede başlatılmıştır. Bu bölgede yer alan Yalova ilimizde; Türkiye’nin ilk modern kaplıca tesisleri yapılmıştır. Bu tesis günümüzde halen T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından işletilmektedir. Yine bölgede yer alan İstanbul, Çanakkale, Balıkesir, Sakarya ve Bursa illerimizde yer alan modern sağlık turizmi hizmeti veren tesisler, hem iç hem de dış turizme katkı sağlamaktadır.


Ege Bölgesi


Termal kaynak bakımından oldukça zengindir. Bölgede bulunan hemen hemen her ilde termal kaynaklar mevcuttur. Günümüzde özellikle İzmir, Afyon, Kütahya ve Denizli’de bulunan termal turizm merkezleri, termal turizm alanında modern anlamda hizmet sunmaktadır. Bölgede bulunan çok sayıda kaplıca da sağlık turizmi ve de turizme yönelik hizmet vermektedir. Konumlarının kolay ulaşılabilir olması sık tercih edilmelerinde etken bir özelliktir. Ege Bölgesi’nde bulunan Pamukkale, UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’nde yer edinmiş, sağlık turizmi alanında tercih edilen popüler yerlerdendir. Afyon ilimizde yer alan kaplıcalardaki çamur banyoları ise ülkemizde yer alan çoğu kaplıcadan farklı bir hizmet sunduğu için büyük oranda ilgi görmektedir.


İç Anadolu Bölgesi

İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan Ankara, Sivas, Eskişehir ve Nevşehir illerimizde termal kaynaklar yönünden zengin kaplıcalar yer almaktadır. Bu bölgeden daha çok günübirlik ziyaretçiler faydalanmaktadır. Buna ek olarak yöre halkı da kaplıcalardan faydalanmaktadır. Turizm alanında Marmara ve Ege Bölgesi’ne kıyasla daha az talep görmektedir. Fiziki donanım ve sermaye yetersizliği bu duruma etki eden durumlar arasındadır.


Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Bu bölgede kaplıca sayısı az olmakla birlikte bulunan tesis sayısı ise yetersizdir. Bu nedenle ziyaretler çoğunlukla günübirlik şeklinde yapılmaktadır.


Doğu Anadolu ve Karadeniz Bölgeleri

Tıpkı İç Anadolu Bölgesi gibi, aynı nedenlerden dolayı mevcut kaynaklardan istenilen ölçüde faydalanılamayan kategorisinde yer almaktadır. Sağlık turizmi kapsamında yapılan ziyaretler bölgeye günübirlik gelenler ve de yöre halkı tarafından gerçekleştirilmektedir.


Akdeniz Bölgesi

Akdeniz Bölgesi'nde termal turizm, kıyı turizminin gerisinde kalmaktadır ve bölgenin termal turizm kaynakları sınırlıdır.Sağlık Hizmetleri

Alacağınız sağlık hizmeti konusunda bilgi sahibi olun!

Göster
Gezi & Seyahat

Gezi konusunda size rehberlik edecek blogları ve yöresel lezzetleri okuyun!

Göster
Haber & Blog

Güncel haberleri ve blog yazılarını okuyun!

Göster
Doktorlar

Size en uygun doktoru seçin!

Göster
Hastaneler

Size en uygun hastaneyi seçin!

Göster