Türkiye Saç Ekiminde Lider

Türkiye Saç Ekiminde Lider

24 Aralık 2018 10:00

Türkiye, sadece tıbbi ameliyatlar alanında değil saç ekimi ve estetik işlemleri için de yabancı turistlerin gözdesi.


Medikal turizm verilerine göre 2016 yılında saç ekimi için 60,000 kişi Türkiye'ye geldi. Bu işlem için Türkiye, başta İtalya, Yunanistan, Rusya, Suudi Arabistan, İngiltere ve Kuveyt olmak üzere dünyanın her yerinden turiste ev sahipliği yapıyor. 


Peki, Türkiye’yi Saç Ekiminde Lider Konuma Getiren Etmenler Nelerdir?


Türkiye’yi saç ekimi tedavisinde diğer ülkelere oranla daha başarılı kılan nedenler düşük fiyat, teknolojik imkanlar ve uzmanlık seviyesi.


Türkiye’de saç ekimi, 5000 TL civarı ücretler karşılığında yapılıyorken ABD’de aynı işlem 20.000$- 30.000$’a mal oluyor. Yani şöyle ki, ABD’de saç dökülme problemi yaşayan bir kişi, kendi ülkesinde bu tedaviyi uygulatmak yerine Türkiye’ye yolculuk yapıyor, tedavi olup buna artı olarak 1 ay gibi bir süre konaklama yapıp geziyor ve ülkesine dönüyor. Türkiye'de aldığı tedavi, konaklama ve seyahat masraflarını topladığınızda, maliyet yine de, kişinin kendi ülkesinde alacağı tedavi maliyetinden daha uygun oluyor.


Günümüzde birçok Avrupalı şirket İstanbul başta olmak üzere çeşitli kentlerde medikal turlar organize ediyor. Medikal turizm kapsamında tedavi için gelen kişiler aynı zamanda bir süre konaklayarak geldikleri şehirde de gezip eğlenme imkanları buluyor. Bununla birlikte olası bir durum için tedavi gördükleri cerrahları tarafından yakın takip edilme şansı buluyorlar. 


Sakal - Bıyık Ekimi De Var!


Saç ekiminin yanı sıra sakal-bıyık ekimi de büyük rağbet görmekte. Son 10 yıl gibi bir zaman zarfında meydana gelen erkeksi görünümde estetik imajın korunması isteği bu talebi destekliyor. Günümüz sosyal medyasında fotoğraf paylaşımındaki yoğun merak, dış görünüme gösterilen  özen ve diğer kişiler tarafından beğenilme arzusu devam ettikçe medikal turizme ve saç ekimi gibi medikal estetik tedavi yöntemlerine olan ilgi artacağa benziyor.


Bir yılda ortalama olarak yüzde 25 oranda büyüyen medikal turizmin, gelecek 10 yıl içinde 440 milyar dolarlık iş hacmine ulaşması beklenmekte. Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 3 ila 4’ünün sağlık ve sağlıkla ilgili tedavi için uluslararası seyahat etmesi de beklentiler arasında yer alıyor.


Sağlık turizmi kapsamında Türkiye’ye gelen ziyaretçiler çoğunlukla turistik bölgeleri tercih ediyor. Ziyaretlerde Antalya, İstanbul, İzmir ve Muğla gibi şehirler ön plana çıkıyor. TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı) verilerine göre, 2015 yılında sağlık ve tıbbi nedenlerle Türkiye’ye gelen kişi sayısı 2014’e göre yüzde 13 azalarak 360 bin kişi oldu. 2016 ve sonrasında 2017’de ise tekrar yükselişe geçti.

Sağlık Hizmetleri

Alacağınız sağlık hizmeti konusunda bilgi sahibi olun!

Göster
Gezi & Seyahat

Gezi konusunda size rehberlik edecek blogları ve yöresel lezzetleri okuyun!

Göster
Haber & Blog

Güncel haberleri ve blog yazılarını okuyun!

Göster
Doktorlar

Size en uygun doktoru seçin!

Göster
Hastaneler

Size en uygun hastaneyi seçin!

Göster