Gripten Korunmanın Yolları ve Bitkisel Tedavi Önerileri

Gripten Korunmanın Yolları ve Bitkisel Tedavi Önerileri

02 Ocak 2019 04:29

Havaların soğumasıyla birlikte grip sezonu da açıldı.  Bununla beraber internette aranan en sık başlıklar arasında “Grip Nasıl Geçer?” ya da “Gribe İyi Gelen Şeyler Nelerdir?” gibi aramalar yer almaya başladı.


Grip nedir? Nasıl geçer? Grip hastalığına hangi yiyecekler ve içecekler iyi gelir? Sorularının cevabını sizin için yazdık.Grip Nedir?


“İnfluenza” adı verilen bir virüs nedeniyle meydana gelen grip, bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır. Grip, özellikle kış aylarında ve mevsim geçişlerinde daha sık görülür. Grip, genellikle soğuk algınlığı ile karıştırılır. Ama soğuk algınlığı, hafif bir kırgınlık, burun akıntısı ve hapşırma gibi belirtilerle kendini gösterir.  Soğuk algınlığında ateş yükselmesi görülmez. 


Önemli oranda halsizliğe neden olmayan soğuk algınlığı genellikle yatakta dinlenmeyi gerektirmez. Ama grip, aniden yükselen ateş, şiddetli kas ve eklem ağrıları, titreme, baş ağrısı ve kuru öksürük şeklinde belirtilerle kendini gösterir. Yatıp istirahat etmeyi gerektirir. 


Grip Nasıl Bulaşır?


Üst solunum yollarına bulaşan virüs, orada çoğalarak kişide hapşırma ve öksürük gibi belirtilere neden olur. Grip virüsü genellikle okul, kreş, iş yerleri ve toplu taşıma araçları gibi kapalı ortamda olan ortak yaşam alanlarında daha sık bulaşır. Bu nedenle toplu yaşama alanlarında daha dikkatli olmak ve grip olan kişilerle yakın temasta bulunmamak gerekir.  Aynı zamanda grip olan kişilerle aynı kişisel eşyaları (havlu, mendil, makyaj malzemesi, bardak ve atkı vb.) kullanmaktan da kaçınmanız gerekiyor.Gribin Belirtileri Nelerdir?


Gribi soğuk algınlığından ayıran ve sıkça karşılaşılan belirtilerini sıralamak gerekirse;

-Yüksek ateş

-Soğuk terleme

-Titreme

-Baş ağrısı

-Burun akıntısı

-Eklem ve kas ağrıları

-Yorgunluk ve Halsizlik hissi

-Mide bulantısı ve kusma

-İshal


Grip Tedavisi Nasıl Yapılır?


Grip genellikle 5 - 6 gün içerisinde iyileşme göstermeye başlar. Tabii kişinin bağışıklık sisteminin güçlü olup olmaması hastalığın iyileşme sürecini hızlandıran veya yavaşlatan önemli bir etkendir. Grip için antibiyotiklerin kesin ve net bir tedavi edici özelliği yoktur. İlaç tedavisi genellikle ateşin düşürülmesi, kas, eklem ve baş ağrılarının geçmesi için uygulanır.


Gribe Hangi Yiyecekler ve İçecekler İyi Gelir?


Gribe iyi gelen içecekler ve yiyecek önerilerimizde özellikle bitki çayları büyük önem taşıyor. Harvard Üniversitesi'nin çalışmaları, günde içilen 4 bardak bitkisel çayın, bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ifade ediyor. 

Gribe iyi gelen diğer besinler ve içecekler ise balık, tavuk suyundan çorba,  haşlama tavuk, sebze çorbaları, portakal, greyfurt, mandalina, limonlu çay, zencefil çayı, ekinezya çayı, kuşburnu çayı, adaçayı, papatya çayı, okaliptüs çayı... (vb. bitki çayları) 

Bununla birlikte gribe iyi gelen içecekler içerisinden, ilginç bir içecek daha var;


Özel Tarif:  Ballı Limon Çayı

Ballı limon çayı grip olduysanız mutlaka denemeniz gereken bitkisel bir tedavi metodudur. Çünkü bal, başlı başına doğal antibiyotik olarak kabul edilir. Limon ise enfeksiyonlara karşı etkili bir meyvedir. Bu iki karışımın gribe faydası muazzamdır. Ilık su içerisine limon suyu sıkarak ve bu karışıma bir tatlı kaşığı bal ekleyerek çayınızı hazırlayabilirsiniz. 

 

8 Etkili Yöntem İle Soğuk Algınlığı Veya Gripten Korunun!


1-Kahvaltı Atlanmamalı:

En önemli öğünümüz olan kahvaltı olmadan olmaz.  Gribe karşı kahvaltı sofrasında bulunmasında fayda olan besinlerin başında portakal suyu, yumurta, şekersiz reçel çeşitleri, doğal üretilen şekersiz bal, domates, salatalık, peynir çeşitleri gelir.  Bunların yanında 1 veya 2 dilim kepek ekmeği olabilir.


2-Hareket Etmek Şart:

Hareketli bir hayat sağlığımızı koruyacak öğelerin başımda gelir.  İşimize, okulumuza, çarşıya-pazara giderken mümkün olduğu kadar yürüyerek gitmeyi tercih etmeliyiz.  Özellikle güneşli havalarda 1-2 km yürüyüş yaparak, güneş ışınları sayesinde D vitamini alabilir ve bu sayede direncimizi kuvvetlendirebiliriz. Günün en temiz enerjisi sabah güneşidir, bunu mutlaka almalıyız. :) 


3-Doğru Nefes Almak Önemli:

Burundan nefes alıp verirken karnımızı şişirerek solumayı alışkanlık haline getirmeliyiz. Çünkü doğru nefes almak, karnımızı şişirerek nefes almaktır. Böylece daha fazla oksijene sahip olabilir, geriye verirken de daha çok karbondioksit veririz.


4-Havalandırma Koşulları:

 Evimizi, iş yerimizi mutlaka havalandıralım. Güneş varsa, mutlaka içerinin güneş ışığı almasını sağlamalıyız.


5-Doğal Beslenmeye Özen Göstermeli:

 Yediğimiz, içtiğimiz her şeyin doğal olmasına özen göstermeliyiz. Sebze ağırlıklı beslenmeliyiz. Hazır ve dondurulmuş gıdalardan, bisküvi, cips, gofret gibi atıştırmalıklardan kaçınmalıyız. Konsantre yerine taze sıkılmış meyve ve sebze sularını tercih etmeliyiz. Bolca salata yemeliyiz.


6-Maske Takmaktan Çekinmeyin:

Toplu taşıma araçlarında, okulda, işyerinde virüslerden korunmak için maske kullanmamız faydalı olacaktır. Yurtdışında pek çok ülkede gördüğümüz bizde ise samimiyetsizlik gibi algılanan maske kullanımının yaygınlaşması gereklidir.


7-Klimanızı Kontrol Altında Tutun:

 Klimaların bakımlarının kesinlikle özenle yapılması gerekiyor. Yoksa havadaki mikropların daha çok yayılmasına sebep olabilirler.


8-Stevya Bitkisini Deneyin:

Rafine şeker, bağışıklığı zayıflatmaktadır. Bunun yerine sıfır şeker içeren, tamamen doğal stevya bitkisini tercih edebiliriz. Örneğin muhallebiyi mısır unu, keçi sütü ve stevya bitkisi ile hazırlayabiliriz. Tamamen doğal, şekersiz ve çok da güzel olur… :) 


Sağlıkla kalmanız dileğiyle...

Sağlık Hizmetleri

Alacağınız sağlık hizmeti konusunda bilgi sahibi olun!

Göster
Gezi & Seyahat

Gezi konusunda size rehberlik edecek blogları ve yöresel lezzetleri okuyun!

Göster
Haber & Blog

Güncel haberleri ve blog yazılarını okuyun!

Göster
Doktorlar

Size en uygun doktoru seçin!

Göster
Hastaneler

Size en uygun hastaneyi seçin!

Göster