Mide Botoksu Hakkında Merak Ettiklerini Cevaplıyoruz!

Mide Botoksu Hakkında Merak Ettiklerini Cevaplıyoruz!

10 Ocak 2019 11:03

Kilolarınızla başınız dertte ve onlarla ne yapacağınızı bilmiyor musunuz?  Aslında bildiğiniz gibi fazla kilolar estetik kaygının ötesinde birçok sağlık sorununa davetiye çıkaran bir durum. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada yaklaşık 2,3 milyar kişi fazla kilolu ve 700 milyon kişi obez. Aynı verilere göre, fazla kiloluluk ve obezite Avrupa’daki yetişkinlerde diyabetin %80’inden, kalp hastalıklarının %35’inden ve hipertansiyonun %55’inden sorumlu.


Bu bilgilerden sonra gelelim asıl konumuz olan Mide Botoksu’na… Son dönemlerde aşırı kilolular ve kilo vermek isteyenler arasında popüler bir konu Mide Botoksu. Bu yöntem hakkında merak ettiklerinizi yazımızda mutlaka bulacaksınız.


Hadi başlayalım!

Mide Botoksu Nedir?

Botoks; "Clostridium botulinum" isimli bakteriden elde edilen bir proteindir. Uygulandığı bölgedeki kaslar felç olur ve bu sayede etki göstermeye başlar. Mide Botoksu da endoskopik yöntem ile midenin belirli bölgelerine Botilinum toksin enjekte edilmesi esasına dayanan nispeten yeni bir kilo verdirme yöntemidir. Bu sayede mide kaslarının kasılması sınırlandırılmış olur. Midenin boşalma zamanında gecikme meydana gelir ve iştah kaybı yaşanır.  


Uygulamadan Sonra Etki Ne Kadar Zamanda Alınır?

Uygulamanın etkileri 3 veya 4. gün görülmeye başlar ama tamamıyla etkiye ulaşılması 12 günü bulabilir.  Ortaya çıkan ilk etki erken doyma hissinin hissedilmesidir. Daha az besin ile uzun süre tokluk sağlanır. Toksinin etkisi yaklaşık olarak 7 ay kadar sürer.  Bu süre içinde hastaların çoğunun ilk kilolarının %30’nu kaybederek ideal kilolarına ulaşmayı veya yaklaşmayı başardıkları kaydedilmiştir.


Uygulama Sonrasında Bir Şey Yapmak Gerekiyor Mu?

Elbette evet! Hiçbir tedavi sihirli bir değnek gibi size değip anında her şeyi değiştiremez.  Uygulama sonrası özellikle fastfood tarzı aşırı yağlı ve karbonhidrat içerikli beslenmemek gerekiyor. Ancak mümkün olduğunca sağlıklı beslenme programına bağlı kalarak Mide Botoksu uygulamasından maksimum fayda sağlanabilir.

Uyulama Acı ya da Ağrı Hissettiriyor Mu?

Mide Botoksu bir ameliyat değildir. Tamamen endoskopik olarak ağızdan girilerek yapılan bir işlemdir. Kesi yoktur. İşlem ortalama 20 dakika sürer. Hastalar, işlem esnasında anestezi hekimi eşliğinde uyutulur. Hastanede yatmak gerekli değildir. İşlem sonrası genellikle 1-2 saatlik müşahede yeterlidir. Yani acı ve ağrı olmaz.


İsteyen Herkes Bu Uygulamayı Yaptırabilir Mi?

Evet. Kilo vermek isteyen mide sorunları ve botoksa alerjisi olmayan herkes Mide Botoksu yaptırabilir. Bu noktada fazla kiloları olan ama ameliyat edilecek kadar da obez olmayan ve kilo vermek isteyen hastalar ideal hasta grubunu oluşturur.


Herhangi Bir Riski Veya Yan Etkisi Var Mı?

Mide Botoksu uygulamasının yan etkisi veya riski yoktur. Fazla kilo tedavisinde başarı oranları yüksek olan güvenilir bir yöntemdir.

Sağlık Hizmetleri

Alacağınız sağlık hizmeti konusunda bilgi sahibi olun!

Göster
Gezi & Seyahat

Gezi konusunda size rehberlik edecek blogları ve yöresel lezzetleri okuyun!

Göster
Haber & Blog

Güncel haberleri ve blog yazılarını okuyun!

Göster
Doktorlar

Size en uygun doktoru seçin!

Göster
Hastaneler

Size en uygun hastaneyi seçin!

Göster