Sağlık Turizminin Amaçları Nelerdir?

Sağlık Turizminin Amaçları Nelerdir?

24 Aralık 2018 05:51

Sağlık Turizmi; tedavi amaçlı kaplıca veya diğer sağlık merkezlerine seyahat eden kişinin, fiziksel iyilik halini geliştirmek ya da estetik cerrahi operasyonlar, organ nakli, diş tedavisi, fizik tedavi, rehabilitasyon vb. gereksinimlerini gidermek amacıyla uluslararası hasta potansiyelini kullanarak sağlık kuruluşlarının büyümesine olanak sağlayan turizm çeşididir.


Dünya nüfusunda oluşan artış, yaşam kalitesinin yükselmesi, ülkelerde sağlık maliyetlerinin yükselişi tedavileri daha kaliteli ve ekonomik yapan ülkelerin ortaya çıkmasında etken olmuştur. Sağlık turizmi sektörünün oluşumu da bu gibi nedenlerle ortaya çıkmıştır. Ayrıca dünyada yaşlı nüfusun artması yine sektörü tetikleyen durumlardan biridir.


İnsanlar turizm faaliyetlerinde bulunurken çeşitli amaçlar çerçevesinde hareket etmektedirler. Bu amaçların başında dinlenme, eğlenme, kültürel gezi gibi faaliyetler gelmektedir. Sağlık turizminde ise, isimden de öngörüldüğü gibi, kendine özgü amaçlar yer almaktadır.


Bu amaçlara kısaca bir göz atalım;

  • Sağlık turizmi için farklı yerlere giden turistle, kısa zamanda kaliteli hizmet almak istemektedir.
  • Dünyanın çeşitli yerlerinde bulunan veya turistlerin kendi bölgelerinde bulamadıkları yüksek sağlık teknoloji imkânlarına ulaşmak, sağlık turizmi için seyahat eden turistlerin amaçları arasında yer almaktadır.
  • Özellikle batıda sağlık hizmetlerinin ücretlerinin yüksek olması caydırıcı bir etki yarattığı için turistler sağlık hizmeti maliyetlerini düşürmek amacıyla sağlık turizmine katılmaktadır.
  • Kısa sürede tedavi olmanın yanı sıra gezme ve kültür ziyaretlerinde bulunma isteği turistlerin sağlık turizmi amacı gütmelerindeki ideal sebeplerden birisidir.
  • Uyuşturucu ve farklı bağımlılıkları olan kişiler, farklı veya daha uygun ortamlarda bulunmak istemektedir.
  • Kronik hastalar, yaşlılar ve engelliler, başka ortamlara gitmeyi ve de farklı yerlerde tedavi olmayı istemektedir.
  • Hastaların uzun süren hasta bekleme listelerinden kurtulmak istemeleri de yine sağlık turizminin oluşumunu tetikleyen amaçlar arasında yer almaktadır.
Sağlık Hizmetleri

Alacağınız sağlık hizmeti konusunda bilgi sahibi olun!

Göster
Gezi & Seyahat

Gezi konusunda size rehberlik edecek blogları ve yöresel lezzetleri okuyun!

Göster
Haber & Blog

Güncel haberleri ve blog yazılarını okuyun!

Göster
Doktorlar

Size en uygun doktoru seçin!

Göster
Hastaneler

Size en uygun hastaneyi seçin!

Göster