Sağlık Turizmi Nedir?

Sağlık Turizmi Nedir?

24 Aralık 2018 05:25

Dünyada sağlık maliyetlerinin artması, bulunduğunuz ülkede bazı tedavilerin yapılmaması, ülkeler arası işbirliğinin ve ulaşım kolaylığının artması, sağlık hizmet kalitelerinin dünyanın farklı bölgelerinde gelişmesi ile sağlık turizmi adı verilen kavram oluşmuştur. Dünya Turizm Örgütü’ne göre ise Sağlık Turizmi; kaplıcalar, hastaneler gibi sağlık ile ilgili işletmelere seyahat eden bireylerin fiziksel olarak iyileştirme veya durumlarını geliştirme amacıyla yaptıkları ziyaretlere denir.


Sağlık Bakanlığı’na göre Sağlık Turizmi üç kategori altında incelenmektedir. Bu kategorilerin başlıkları;


  • Medikal Turizm,
  • Yaşlı ve Engelli Turizmi,
  • Termal Sağlık ve Medikal Spa (Spa Welness) Turizmi şeklindedir.Medikal Turizm; dünyanın her yerinden gelen turistlerin tedavi olmak amacıyla ya da rehabilitasyon tedavisi görmek amacı ile tercih ettikleri ve de bu amaç için yaşadıkları ülke/şehir dışındaki ülke ve şehirlerin sağlık kurumlarından hizmet aldıkları sağlık turizmi çeşididir.


Yaşlı ve Engelli Turizmi kapsamında; yaşlı turistlerin bakımı, rehabilitasyonları ve tedavileri, engelli turistlerin ise özel bakım ve düzenlenen gezi turları bulunmaktadır.


Termal Sağlık ve Medikal Spa (Spa Welness) Turizmi türü adı altında birden fazla tedavi içeriği bulunmaktadır. Bunlardan biri Kaplıca Tedavileri ve Fizyoterapilerdir. Bu yöntem; yer altı suları, deniz kaynaklı sular, mineralli sular ve belli başlı şifa amaçlı kullanılan çamurlar ile uygulanan bir tedavi çeşididir. Kür tedavisi ile uygulanmaktadır. İklimsel unsurlar ve doğal tedavi unsurları bu tedavide birlikte kullanılabilmektedir. Bir diğer yöntem ise Talassoterapi’dir.


Denizlerden elde edilen deniz suyu, kum, taş, yosun gibi vücut sağlığında yararlı deniz ürünlerinin tıbbı denetimden geçerek gözetim altında kür olarak kombine hale getirilip kullanılması ile uygulanan bir tedavi çeşididir. Bu tedavi kullanımın kökeni antik çağlara dayanmaktadır. Yine termal sağlık ve medikal spa turizmi yöntemlerinden biri olan Hidroterapi ve Egzersiz hizmetleri ülkemizde oldukça gelişmiş bir tedavi çeşididir. Bazı hastalıkların tedavisinde veya fonksiyonel olarak oluşan kayıplarda sudan yararlanılarak yapılmaktadır. Balneoterapi ve Peloidoterapi adı verilen yöntemler de bu başlık altında uygulanır. Bu yöntemde bölgenin ikliminden kaynaklı oluşan şifalı etmenlerin toprak ve su ile karışımından elde edilen kürlerin uygulanması görülmektedir. Etmenler içme, soluma ve banyo şeklinde hızlı uygulanan tedavilerdir. Son olarak yer alan tedavi yöntemi ise Klimaterapi’dir. Havanın nemi, sıcaklığı ve rüzgar şiddeti, güneş ışınımı ve benzeri faktörler dozlaşmış sistematik ve kür tarzında kullanılarak uygulanmaktadır.


Sağlık Turizmi, önemli hastalıklar veya çaresi sadece belirli konumlarda bulunan alternatif tıp çeşitlerinin yanında hastanelerin olduğu bölgelerde etkin olarak faaliyet göstermektedir. Ülke içerisinde ve ya dışında bulunan bu destinasyonlara hastalar çoğunlukla refakatçi veya aileleri ile birlikte gelmektedirler. Bu nedenle belirli konumlarda hastanelerin yanı sıra konaklama işletmeleri de kurulmaktadır. Hatta bazı konaklama işletmeleri bu hususta kendi bünyelerinde hastane kurmaktadır. Bu sayede hastalar tedavi olurlarken yanlarında refakat amaçlı bulunan kişiler de rahat bir şekilde konaklamaktadır.


Sağlık Hizmetleri

Alacağınız sağlık hizmeti konusunda bilgi sahibi olun!

Göster
Gezi & Seyahat

Gezi konusunda size rehberlik edecek blogları ve yöresel lezzetleri okuyun!

Göster
Haber & Blog

Güncel haberleri ve blog yazılarını okuyun!

Göster
Doktorlar

Size en uygun doktoru seçin!

Göster
Hastaneler

Size en uygun hastaneyi seçin!

Göster