Madde Bağımlılığı Nedir? Bağımlıların Hissettikleri ve Bırakma Mücadeleleri!

Madde Bağımlılığı Nedir? Bağımlıların Hissettikleri ve Bırakma Mücadeleleri!

04 Mart 2019 01:14

“Merhaba…  Ben Ahmed. Bu dünyada tamamen yalnızım. Tüm sevdiğim insanların yanımdan geçip gitmelerine ben neden oldum. İlk başlarda uyuşturucu kullanmak bana kendimi daha iyi hissettiriyordu. Bunun kontrolünün bende olduğunu düşündüm ve iyi hissetmek için kullandığıma kendimi inandırdım. Ama zaman içerisinde bunun hiç de öyle olmadığını çok kötü tecrübeler edinerek anladım. Kontrol bende değil ondaydı… Tüm sevdiğim insanlara ve kendime zarar vermeye başladım. Ailem ve yakın sosyal çevremle olan ilişkim asla eskisi gibi olmadı. Zamanla yanımda hiç kimsem kalmadı. Lütfen hayatınızın kontrolünü asla böyle bir şeye bırakmayın. Sevdiğiniz insanlardan ailenizden ve kendinizden daha önemli bir şey yok. Kendiniz olmak ve daha iyi hissetmek için hiçbir maddeye ihtiyacınız yok.” 

Az önce okuduğunuz cümleler bir madde bağımlısının ağzından dökülen cümlelerdi…

Dünyada madde bağımlılık oranları hızla artıyor. Ve maalesef ki maddeye başlama yaşları da sürekli olarak düşüyor. Peki, tam olarak nedir uyuşturucu madde bağımlılığı? Vücudun işlevlerini olumsuz yönde etkileyen maddelerin kullanılması, bundan dolayı zarar görüldüğü hâlde bu maddelerin kullanımının bırakılamaması…

Çünkü bağımlı, madde kullanımına ara verdiğinde yoksunluk belirtileri yaşar. Zamanla madde kullanım sıklığını ve dozunu artırır.

Uyuşturucu Madde Bağımlılığının Etkileri Nelerdir?

Uyuşturucu maddelerin farklı kimyasal yapıları vardır. Kullanıldıkları zaman merkezi sinir sisteminin farklı bölümlerini etkiler ve fiziki-psikolojik hasara yol açarlar. Kullanan herkes bağımlı olma riski konusunda eşittir hiçbir şekilde daha güvenli kullanım durumu söz konusu değildir. Çünkü hücrelerimiz vücuda giren her maddeyi tanır ve bir daha unutmamak üzere onu hafızasına alır. Hücresel öğrenme süreci denen bu durum herkes için geçerlidir. Uyuşturucu kullanımı aklı ve iradeyi işlevsiz hale getirerek kişiyi normal yaşam ve davranışlarından alıkoyar. Kullanıcıların çevreye olan uyumlarını azaltarak onu çevresinden ve sevdiklerinden koparır. Yalnızlaşan bireyin bu tablosuna ağır bunalımlar eşlik eder.

Madde bağımlılığı ile nasıl mücadele edilmeli?

Bugün haz peşinde olan,  her şeye hemen o anda ulaşmak isteyen ve her şeyi hemen tüketen kuşağın uyuşturucu maddeler açısından büyük bir risk altında olduğunu bilmek gerekiyor. Aile içi iletişimsizlik, aktif ebeveynlik konusunda eksik aileler de bir diğer önemli risk faktörü.

 Tüm dünyada uyuşturucu ve uyarıcı maddelerin üretimi ve kaçakçılığının giderek zorlaşması fiyatlarının artmasına bu durum ise üretimi ve dağıtımı nispeten daha kolay olan yeni kimyasal içerikli uyuşturucu maddelere yönelinmesine neden oluyor. Bu tür maddelerle mücadele, ciddi bir yapılanma ile tüm birimlerle koordineli çalışmayı ve tek elden yönetilmeyi gerektiriyor.  

Madde Bağımlılarının Hikâyeleri 

  • Bağımlılığım için 33 kere hastaneye yattım. İlk olarak bana sigara içerisinde uyuşturucu madde olan sigara uzattılar. Çek rahatlarsın dediler. İlk kez çektiğimde kusmaya başladım. İkinci kez çektiğimde kusma olmadı. Böylelikle bağımlı oldum. Toplamda 33 kere hastaneye yattım ama bunların çoğu aile ve yakınlarımın zorlaması ile oldu. Benim içimde bırakma isteği yoktu. 12 senedir bağımlıyım ve artık kurtulmak istiyorum.
  • Uyuşturucu bağımlısı olduktan sonra işimi ve ailemi kaybettim. İlk zamanlar zevk için içtiğimi düşünüyordum ama sonradan bağımlılık başladı. Şu an 4 yıldır bağımlıyım. İşimi kaybettim. Yeni bir iş bulup çalışamıyorum. Ailemle olan sevgi ve huzurumu kaybettim. Sokakta kalmaya başladım. Herkesten ve her şeyden uzaklaştım.
  • Uyuşturucuya 13 yaşımda başladım ve 5 yıldır bağımlıyım. Herkes içiyor ben de içmeliyim dedim ve ortamlarda içmeye başladım. Okulu bıraktım. Ailemin iyi bir durumu vardı ama benim bağımlılığım onları da mahvetti.
  • Uyuşturucu kullanmaya başladıktan sonra iş, sosyal ve aile hayatımdan tamamen dışlandım. Hiçbir şekilde kimseden yardım ve destek göremedim. Çünkü uyuşturucu kullanırken bilincimi tamamen kaybediyor ve ciddi derecede saldırganlaşıyordum. Artık bu bağımlılıktan kurtulup tekrar yaşama dönmek istiyorum.

Siz de kurtulmak ve her geçen gün biraz daha sizi içine çeken bu rüyadan uyanmak istiyorsanız bir yerden başlamanız gerektiğini unutmayın!

Sağlık Hizmetleri

Alacağınız sağlık hizmeti konusunda bilgi sahibi olun!

Göster
Gezi & Seyahat

Gezi konusunda size rehberlik edecek blogları ve yöresel lezzetleri okuyun!

Göster
Haber & Blog

Güncel haberleri ve blog yazılarını okuyun!

Göster
Doktorlar

Size en uygun doktoru seçin!

Göster
Hastaneler

Size en uygun hastaneyi seçin!

Göster