İstanbul’a Geliyorsan Bu 10 Geziyi Mutlaka Yap!

İstanbul’a Geliyorsan Bu 10 Geziyi Mutlaka Yap!

09 Ocak 2019 10:50

Türkiye’nin en güzide şehirlerinden biri İstanbul… İki kıtayı birden kucaklayan bir boğazla bölünüyor İstanbul.  Ülkenin en kalabalık, ekonomik, tarihi ve sosyokültürel açıdan en önemli şehirlerinden biri. Nüfusu 15 milyondan fazla olan İstanbul, aynı zamanda büyüklük açısından da Avrupa’nın en büyük metropolü.


Kıtalararası olan bu şehrin Avrupa’daki bölümüne Avrupa Yakası veya Rumeli Yakası, Asya'daki bölümüne ise Anadolu Yakası veya Asya Yakası deniliyor. Bu şehirde deneyimleyeceğiniz o kadar fazla şey var ki bir birkaç tanesini sizin için derledik.


İşte Sizin İçin Oluşturduğumuz 10 Farklı Günlük İstanbul Gezi Rotası:1) Ayasofya:


Ayasofya, dünyanın en güzel yapılarından biri olarak kabul edilir. Bir zamanlar bir kilise ve bir camiydi ama şimdi dünyanın en çok ziyaret edilen müzelerinden biri. 916 yıl boyunca bir kilise olarak varlığını sürdüren Ayasofya, İstanbul’un fethinden sonra camiye çevrildi ve 482 yıl boyunca cami olarak kaldı. 1935 yılında ise bir müze haline getirildi. Dünya mimarlık tarihinin günümüze kadar ayakta kalmış en önemli anıtları arasında yer alan Ayasofya; mimarisi, ihtişamı, büyüklüğü ve işlevselliği yönünden sanat dünyası açısından önemli bir yer tutuyor.2) Kapalıçarşı: 


Kapalıçarşı kökleri 16. Yüzyıla uzanan önemli bir ticaret ve alışveriş merkezidir. Kapalıçarşı, 110 bin 868 m2’lik bir alana yayılmış, 45 bin m2 kapalı alana, 65 sokak üzerinde 3600 dükkân ve 14 hana sahiptir. Camileri, hamamları, kafeleri ve mücevher tezgâhlarını barındıran dev labirentte kendinizi kaybederek bir gün geçirin.
3) Galata Kulesi:


İstanbul’da gezilecek yerler listenizde olmazsa olmaz yapılardan biri de Galata Kulesi’dir. Kule, dünyanın en eski kuleleri arasında sayılıyor. Heybetli yapısıyla yüzlerce yıldır kenti gözleyen, hakkında türlü hikâyeler anlatılan yapı, konuklarına İstanbul’un hem geçmişi hakkında bilgi edinme hem de eşsiz manzarasını seyretme ayrıcalığı veriyor. Bir de size kuleyle ilgili küçük bir halk inanışından bahsedelim; Eskiden halk, kuleye ilk kez çıktığınız zaman yanınızda biri varsa ve ona âşıksanız o kişi ile mutlaka evleneceğinize inanıyormuş.4) Sultanahmet Cami (Blue Mosque):


Yapının iç duvarlarını bezeyen göz alıcı desenlerin renginden dolayı yurtdışında “Blue Mosque” adıyla anılan Sultanahmet Cami, Türk mimarisinin en başarılı örneklerinden birisi olarak gösteriliyor. İnşasında tercih edilen mimari anlayışla cami kültürüne yepyeni bir bakış açısı getiren yapı, tarihi yarımada turu kapsamında görülmesi gereken duraklardan bir tanesi. İstanbul’un bir semti ise adını bu camiden almış.5) İstiklal Caddesi:


Dokusu ve insanlarıyla Türkiye ve İstanbul‘un aynası konumunda İstiklal Caddesi… Kente ilk kez gelenlerin mutlaka uğradıkları, keyfine düşkün gezginlerin mekânlarına akın ettikleri bir cadde. 1,4 km uzunluğundaki cadde, sinemalardan gece kulüplerine, butiklerden kafelere kadar her şeyi barındırıyor.6) Kız Kulesi:


Küçük bir adacığın üzerine inşa edilmiş olan kule, yaklaşık 18 metre yüksekliğinde. 5 kattan oluşan yapı, Üsküdar İlçesi’nde kalan son Bizans yapısı konumunda. Güzelliği ile filmlere ve şiirlere esin kaynağı olan kız kulesi, İstanbul’un mimari açıdan en güzel yapılarından bir tanesi. Hareketli tarihi ve eşsiz bir manzarası, adına türetilen türlü türlü efsaneler var. 


İşte o efsanelerden bir tanesi; falcılar, Bizans kralına, “Sevgili kızını bir yılan sokacak ve kızın ölecek’ diye, kötü bir haber veriyor. Kral, kızını yılan sokmasın diye, Kız Kulesi’nin bulunduğu kayalıklara bir ev yaptırıp, kızını buraya yerleştiriyor. Ancak genç bir subay, kralın kızına âşık oluyor. Günlerden bir gün, genç subay, prensese sunmak için bir demet çiçek hazırlıyor. Çiçek demetinin içinde gizlenen bir yılan, talihsiz prensesi sokup öldürüyor.7) Boğaz Turu:


Eminönü Galata Köprüsünden başlayarak Anadolu Kavağı'na kadar süren etkileyici İstanbul Boğaz turu, İstanbul ziyaretçilerinin mutlaka yapması gereken gezi aktivitelerinin başında geliyor. Avrupa ve Asya’yı ayıran İstanbul Boğazı'nda vapur veya teknelerle geleneksel ve unutulmaz bir deniz gezisi yapmadan İstanbul geziniz tamamlanmış sayılmaz.8) Yerebatan Sarnıcı:


Mistik havası sayesinde görenleri büyüleyen Yerebatan Sarnıcı, sıra dışı yapısı ile İstanbul’un en özel mekânlarından bir tanesi. Bizans döneminden günümüze ulaşan en eski ve görkemli yapılar arasında sayılan sarnıçta gezerken hem tarih bilginiz arttırabilir hem de sessiz ortamında huzur bulabilirsiniz.


Ve işte Sarnıç hakkında bir efsaneye göre;


Medusa simsiyah gözleri, uzun saçları ile antik çağların en güzel kadınlarından birisiymiş. Zeus’un oğlu yarı tanrı Perseus ile aşk yaşayan Medusa, kıskanç Athena tarafından ebedi bir lanete mahkûm edilmiş. Athena’nın gazabı sonucu güzelliğinden eser kalmayan Medusa’nın uzun saçları yılana dönüşürken, bakışları ona bakmaya cesaret eden erkekleri taşa çevirmeye başlamış.9) Topkapı Sarayı:


Sarayburnu’ndaki 700.000 metrekarelik alana 1460-1478 yılları arasında inşa edilen Topkapı Sarayı, 4 yüzyıl boyunca Osmanlı İmparatorluğu’nun yönetim merkezi olarak kullanılmış. İç içe geçmiş 4 avludan oluşan saray, 1924 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk müzesi haline getirilerek halka açılmış.


300.000 parçalık koleksiyona ev sahipliği yapan görkemli yapının en çok ilgi çeken bölümlerini, Divan-ı Hümayun, Bağdat Köşkü, Harem ve Kutsal Emanetler oluşturuyor.
10) Dolmabahçe Sarayı:


184-1856 yılları arasında inşa edilmiş sarayın, tasarımında geleneksel “Türk Evi” mimarisine sadık kalınan tarihi yapı Rokoko, Barok ve Neo-Klasik anlayışlardan izler taşıyor. 1924’e kadar imparatorluğun yönetim merkezi olarak kullanılan saray, 1984’te müze haline getirilmiş. Sarayı belirli saatlerde düzenlenen rehberli turlara katılarak gezebilirsiniz.Sağlık Hizmetleri

Alacağınız sağlık hizmeti konusunda bilgi sahibi olun!

Göster
Gezi & Seyahat

Gezi konusunda size rehberlik edecek blogları ve yöresel lezzetleri okuyun!

Göster
Haber & Blog

Güncel haberleri ve blog yazılarını okuyun!

Göster
Doktorlar

Size en uygun doktoru seçin!

Göster
Hastaneler

Size en uygun hastaneyi seçin!

Göster