Antalya’da Mutlaka Gezip Görülecek Yerler

Antalya’da Mutlaka Gezip Görülecek Yerler

30 Ocak 2019 03:07

Antalya'nın Havası

Antalya'nın o kadar inanılmaz bir iklimi var ki, aynı günde hem Saklıkent bölgesinde kar havası alıp kayak yapıp sonrasında Antalya'nın eşsiz plajlarında denize girip güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Tarihe ev sahipliği yapan medeniyetler, bu medeniyetlerin oluşturduğu kültürel yapılar ve birikim, doğal güzellikler, mükemmel iklim ile de birleşince Antalya’yı Türkiye’nin vazgeçilmez bir kenti yapıyor. Bu yüzden Antalya tam bir turizm cenneti! Antik kentler, müzeler, şelaleler ve masmavi koyları ile Antalya’da gezilip görülmeye değer yerler bir hayli fazla… 
Antalya’ya bir seyahat planlıyorsanız görmeniz gereken güzelliklerin listesini sizin için yaptık!

Kaleiçi

Türkiye’nin en iyi korunmuş tarihi ve yaşayan bir yerleşim yeri Kaleiçi. Helenistik Dönem, Roma Dönemi, Bizans Dönemi, Selçuklu Dönemi ve Osmanlı Dönemi boyunca Antalya’nın kalbi olarak her tarihe şahit olmuş. Eski ve tarihi evler, minik tatlı restoranlar, küçük hediyelik dükkânları ile insanlarla dolup taşan en önemlisi ise yaşayan capcanlı bir yerleşke… 


Antalya Müzesi

Birinci dünya savaşından sonra işgal güçlerinin yağmasından kurtulan eserleri korumak için kuruluyor müze. 14 sergi salonu,  açık hava galerileri ve bahçeden oluşan 7.000 m2’si kapalı olmak üzere toplam 30.000 m2’lik bir alanda hizmet veriyor Antalya Müzesi. Müze aynı zamanda 1972 yılında bugünkü binasına taşındıktan sonra Avrupa Konseyi Özel Ödülü’nü kazanmış.

Düden Şelalesi

Düden Şelalesi’nin adı çeşitli kaynaklarda, İskender Şelalesi olarak da geçer. Şelaleyi oluşturan Düden Çayı iki kola ayrılır. İkiye ayrılan bu kollara konumlarına göre Aşağı Düden Yukarı Düden Şelalesi olarak isimlendirilir ve Akdeniz’e dökülür.


Konyaaltı Plajı

Antalya’nın sahip olduğu iki büyük plajdan birisi Konyaaltı Plajı’dır. Denizin ve güneşin keyfini çıkarabileceğiniz en güzel yerlerden biri. 7 km uzunluğundaki çakıllı bir sahil olan Konyaaltı Plajı’nın 4,5 km uzunluğa ve 70 m genişliğe sahip kısmı halk plajını oluşturuyor. Ücretli ve ücretsiz bölümlerin bulunduğu Konyaaltı plajı sizi Antalya’da en mutlu edecek yerlerden biri.

 


Lara Plajı

Küçük bir ayrıntı ile başlayalım “Lara” kelimesinin Hitit dilindeki anlamı “Kum”. Türkiye’nin en uzun kum kumsalı Lara plajı…  Turizm açısından en çok gelişen ve tercih edilen plajların başında geliyor. Plajın hemen arkasında bir orman yer alıyor. Bu da bu yeri hem kamp hem de deniz keyfini bir arada yaşamak için ideal hale getiriyor.

 

Karain Mağarası

Antalya’da bulunan Karain Mağarası Türkiye’nin en doğal ve büyük mağaralarından biri… Alt Yontmataş'tan başlayarak, orta ve üst Yontmataş evreleri, Neolitik, Kalkolitik, Eski Tunç gibi Prehistorik Çağlarda ve Klasik Çağda insanlar tarafından kullanılmıştır.  Bu yaşanmışlık sonucu yaklaşık 11 metreyi bulan kalın bir kültür dolgusu içerir.   


Perge Antik Kenti

Çok gelişmiş bir antik dönem kenti olan Perge’nin bu kadar gelişmesinin sebebi önemli ticaret yolları üzerinde olması. Aynı zamanda Hristiyanlık için önemi olan bir antik kent Perge, Azizlerin uğrak yeri. 

Termessos

Kentin tarih sahnesine çıkışı Büyük İskender’in İ.Ö.333’de kenti kuşatması ve Termesosluların güçlü bir savunma yaparak kenti teslim etmemesiyle olmuştur. Termessos kenti terk edildikten sonra yeni bir yerleşmeye tanık olmadığı gibi deprem ve doğal tahribin dışında oldukça sağlam ve iyi korunmuş antik yerler arasındadır.


      


Olimpos

Gerçek doğa tatilinin adresi Olimpus…  El değmemiş plajları, doğa ile uyumlu bungalowları, yeşilin ve mavinin bin bir tonu... Sayılacak çok şey var bu doğal güzellik için ama en önemli simgelerden biri Caretta Carettalar! Temmuz ve ağustos ayı carettaların yumutlama zamanı olduğu için erken saatlerde onları görme fırsatı elde edebilirsiniz.


Phaselis

Phaselis karadan ve denizden ulaşmanın sağlandığı bir antik kent… Doğu Likya’nın en önemli liman kentlerinden biriymiş zamanında. Burada gördüğünüz kalıntılarda hala ticaretin orada neden bu kadar önemli olduğu fark edebilirsiniz.

Demre (Myra)

Likya’nın önemli şehirlerinden biri de Demre. Demre, Likya’nın en iyi korunmuş tiyatrosuna sahiplik yapan bir antik kenttir. Likya'nın en büyük tiyatrosundan kalanlar bugün hala ayaktadır. Hem de 29 oturma sırası ve 9-10 bin seyirci kapasiteli tiyatro!  Günümüzde de hala bazı festival ve oyunlar için kullanılmaktadır.


St. Nicholas Kilisesi

Bu kilise Noel Baba Kilisesi Olarak da biliniyor. Kilisenin içinde zemin mozaikleri ve duvarlarda pencere üstlerinde fresk süslemeleri vardır. Yardımseverliği ile bilinen din adamı Aziz Nikola mezarının yanına inşa edilen bir kilisedir.Kekova

Doğa ile tarihin iç içe geçtiği bir güzellik Kekova… Buraya ulaşım teknelerle sağlanıyor. Batık antik kent, yatların demirlediği inanılmaz güzellikteki sahilleri ve balıkçı köyleri ile her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turisti misafir ediyor.  Mavi yolculuk tekne ve yatlarının en popüler duraklarından olan ada, aynı zamanda Akdeniz’in en temiz bölgesi olarak kabul ediliyor.


Aspendos

Aspendos en çok Roma Tiyatrosu ile biliniyor. Aspendos Tiyatrosu, gerek mimari özellikleri gerekse iyi koruna gelmişliği ile Roma Devri tiyatrolarının günümüzdeki en seçkin temsilcilerinden biridir. Tanrılara ve devrin imparatorlarına adanan yapı, Roma tiyatro mimarisinin ve yapım tekniğinin son çizgilerini sergiler.

Side

Antalya kentinin en çok tercih edilen tatil bölgelerinden biri Side ve yabancı turistler arasında da oldukça popüler. Roma döneminden önemli kalıntılar barındıran bölge tiyatro ve Apollon Tapınağı ile ziyaretçilerin ruhunu okşuyor.Side Müzesi

Müzede Hellenistik, Roma ve Bizans devirlerine tarihlenen silah kabartmaları, yazıtlar, Eski Yunan orijinallerinin kopyası olan Roma devri heykelleri, torsolar, lahitler, portreler, ostotekler, amforalar, sunaklar, mezar stelleri, sütun başlıkları ve sütun kaideleri sergileniyor.


Manavgat Şelalesi

Belki de Türkiye’nin en ünlü şelalelerinden biri Manavgat Şelalesi… Yaklaşık 4 metre yüksekliğindeki falezlerden dökülen şelale geniş bir alana yayılmış. Manavgat Şelalesi, muhteşem manzaralarıyla görenleri adeta büyülüyor.


Alanya Kalesi ve Kızılkule

83 kulesi ve 140 burcu bulunan kale Alanya’nın en ihtişamlı yapısı… 13.yy Ortaçağ Akdeniz savunma yapılarının eşsiz bir örneği olan Kızılkule ise limanı, tersaneyi ve Alanya Kalesi’ni deniz yönünden gelecek saldırılara karşı korumak amacıyla inşa ettirilmiş.


Antalya'dan istanbul'a

Eğer Antalya'dan sonra İstanbul'a rotanınızı çevirecek olursanız İstanbul size uçakla sadece 1 saat uzaklıkta. İstanbul hakkında daha geniş ve değişik gezi önerilerimz için bu yazımıza göz atabilirsiniz.

İstanbul’a Geliyorsan Bu 10 Geziyi Mutlaka Yap!


Sağlık Hizmetleri

Alacağınız sağlık hizmeti konusunda bilgi sahibi olun!

Göster
Gezi & Seyahat

Gezi konusunda size rehberlik edecek blogları ve yöresel lezzetleri okuyun!

Göster
Haber & Blog

Güncel haberleri ve blog yazılarını okuyun!

Göster
Doktorlar

Size en uygun doktoru seçin!

Göster
Hastaneler

Size en uygun hastaneyi seçin!

Göster