Yaz Tatilini Türkiye’de Geçirmek İçin Birçok Sebebin Var!

Yaz Tatilini Türkiye’de Geçirmek İçin Birçok Sebebin Var!

13 Şubat 2019 10:56

İnanın bu ülkede sizi hem şaşırtacak hem de çok mutlu edecek birçok şey ve birçok yer var. Dünyanın farklı yerlerinden Türkiye’de tatil yapan insanların beğendikleri ve ilginç buldukları şeyleri sizin için yazdık…

Çoğu Cazibe Merkezi Tamamen Ücretsiz!

İstanbul’un tarihi Kapalı Çarşı’sının anlam ve tarih yüklü anıları arasında dolaşın. Sultanahmet Camii'nin mükemmel çini çalışmalarına göz atın. Geleneksel bir tatlı olan baklavanın tadına bakın.  Hareketin hâkim olduğu İstiklal Caddesi boyunca yürüyün. Birçoğu ücretsiz olan Antalya plajlarında yüzün ve güneşlenin.

Sen Olduğun Yerde Kal Her Şeyin Sana Geldiğini Göreceksin!

Plaj havlundan ayrılmadan yanına gelen servisler, midye dolmalar… Bodrum'da bir şemsiye altında yayılmış veya İzmir’in sahil kordon parkında bir gece pikniği için yerlilere katılmış olsanız da, sokak sanatçılarının muhteşem müziklerinden kaçamayacaksınız. Bu ülkede gerçekten samimi ve içten bir kültür var. O yüzden gerçekten her şeyin kocaman bir samimiyetle sana doğru geldiğini hissedeceksin.

Ayaklarınız Yerden Kesilecek!

Yeni bir güne güneşin nasıl doğduğunu görerek başlamak müthiş bir duygu… Sıcak hava balonunun içerisinde sizinle yükselen bir güneş, tarihin oluşturduğu kayalıkların içerisinde hayret verici bir yürüyüş ve sıcak havanın yakıcılığından sizi uzaklaştıran mağara oteller…

Yeşile Muazzam Bir Yolculuk!

Türkiye'nin Karadeniz Bölgesinin vadi köylerinde yaz başlangıcı, besi hayvanlarını dağlara çıkarmanın zamanıdır, böylece baharda ortaya çıkan taze, el değmemiş otların üzerinde otlayabilirler. Temmuz ayında sona eren bu mevsimsel geleneği çeşitli şenlikler eşliğinde izleyebilirsiniz. Ayrıca o bölge ile bütünleşmiş “Tulum” adı verilen enstrümanın sesi kulaklarınızı büyüleyecek.

Tabii Ki Türk Mutfağı Olmadan Olmaz!

Onlarca şahane kültürden etkilenerek, yüzlerce yıllık bir birikimle ortaya çıkan bu zenginliği sadece bu yazıya sığdırmak mümkün değil elbette. Ayrıca belirtmek gerekir ki Türk mutfağı yörelere göre de farklılıklar gösterir. Karadeniz mutfağı, Güneydoğu mutfağı, Orta Anadolu mutfağı gibi birçok yöreler kendilerine ait zengin bir yemek haznesine sahiptirler. Bu lezzet çeşitliliğini aklınız almayacak.

Hayatınız Boyunca Yanlış Peeling Yaptığınızı Düşüneceksiniz.

Türk kültüründe hamamın farklı bir önemi var. Hamamları sadece insanların toplu bir şekilde temizlendikleri banyolar olarak görmemeniz gerekiyor. Bu kültür aynı zamanda bir meditasyon, bir dinlenme yeri, tüm vücudunuz için peeling hatta bazen de bir eğlence yeri olabilir. Türk hamamlarında “kese” adı verilen kumaştan yapılmış bir kılıf ile tüm vücudunuz sert bir şekilde ovuluyor ve ölü derilerinden arındırılıyor. Sıcak suyun vücudunuza nasıl etki ettiğini ve ölü derilerinizden nasıl arındığınızı kendi gözlerinizle görmeniz gerekecek.

Çay ve Türk Kahvesi Tatmadan Asla!

Yazın kavurucu sıcağı bile sıcak bir bardak çay içmeye engel değil. Türk Kahvesi zaten uluslararası bir üne sahip ancak modern Türkler için de çay bir vazgeçilmez. Her gün en az iki minik laleyi andıran cam bardaklarda çay içmek onlar için neredeyse bir rutin. Ofislerinde ve çalışma yerlerinde sırf kahve ve çay yapması için istihdam ettikleri kişiler var. İş molalarında çay yudumlamak bir keyif…

Dalgalarda Sörf Yapmaya Hazırlanabilirsin...

Türkiye’nin kıyıları açık okyanuslara dokunmuyor. O yüzden Türkiye’de dalgaların üzerinde durabileceğinizi hayal etmeyebilirsiniz ama yanılıyorsunuz. Üç tarafı denizler ile çevrili Anadolu kıyıları su sporları meraklıları için adeta bir cennet. Türkiye okyanus kıyısına sahip olmamasına rağmen bol rüzgâr alan kıyıları ve hırçın dalgalı denizleri ile hem dalga sörfü hem rüzgâr sörfü için uygun pek çok koya sahip. Karadeniz’den Ege’ye, Marmara’dan Akdeniz’e farklı sörf merkezleri arasından dilediğinizi seçebilirsiniz.

Farklı Bir Dünyaya Adım Atıyormuş Gibi!

Türkiye'nin sembolü durumda olan bu doğal alanda çıkan su kaynaklarının içindeki karbondioksitin uçması ve su içerisindeki kalkerin çökmesi ile kristalleşmiş olan travertenler, mucizevi bir güzelliği sahip. Bu eşsiz, doğal ve pamuk tarlasını andıran alan aynı zamanda UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınmıştır. Türkiye'nin ziyaret edilesi yerlerinden olan Pamukkale Travertenleri, en beyaz haliyle sizi şaşırtmayı bekliyor.

Erimeyen Dondurmaları Var!

Maraş dondurması, orkide yumrularından elde edilen, kontrol edilebilir bir hızla eriyen, sert, lokum benzeri bir hissiyat yaratan ve bir un olan salep ile yapılır. Ve çok yavaş erir. Siz de yerel halkın yaptığı gibi yapabilir, kâğıt helva veya gofretler arasına dondurmanızı koyabilirsiniz. Ülkenin her yerinde bulabilirsiniz, ancak doğrudan kaynağa da gitmek isterseniz Maraş, Türkiye'nin güneyindeki şehir ve bu dondurmanın yaratıldığı ilk yer.

Mavi Yolculuklar Sizi Bekliyor!

Saf turkuaz bir manzara ve bir gün boyunca minik bir otele benzeyen küçük bir geminin içinde o manzarayı izleme keyfi. “Gulet” ismi verilen Akdeniz kıyılarına özgü ahşap gemileri ve mavi yolculuğu unutamayacaksınız.


Sağlık Hizmetleri

Alacağınız sağlık hizmeti konusunda bilgi sahibi olun!

Göster
Gezi & Seyahat

Gezi konusunda size rehberlik edecek blogları ve yöresel lezzetleri okuyun!

Göster
Haber & Blog

Güncel haberleri ve blog yazılarını okuyun!

Göster
Doktorlar

Size en uygun doktoru seçin!

Göster
Hastaneler

Size en uygun hastaneyi seçin!

Göster